Gottwaldovy kojenecké ústavy končí, nahradí je pěstouni a asistenti

Datum publikace: 24. 08. 2011
Periodikum:
Mladá fronta Dnes
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje zakázat umisťování batolat do kojeneckých ústavů. Místo toho by se mělo v případě problémů v rodině dostat k pěstounům nebo rodičům s výchovou pomůže asistent. To by ve výsledku znamenalo konec takových zařízení.

Matka nenaučila batole jíst tuhou stravu a dítě kvůli tomu málem skončilo v kojeneckém ústavu. Chtěli ho tam poslat sociální pracovníci. Pro úřady je takové řešení jednodušší než věnovat čas rodině a proškolit ji v péči o dítě. Do případu před pár dny muselo zasáhnout ministerstvo. Matka dostala asistenta a dnes desetiměsíční chlapec je doma. Měl štěstí. Na rozdíl od dvou tisíc jiných batolat, která loni přijaly kojenecké ústavy. Bylo jich  nejvíc od roku 1998. Popisovaný případ, ale i mnoho podobných, povede k zániku takzvaných "kojeňáků".

Aby se podobné případy neopakovaly, chce totiž ministerstvo zakázat umisťování dětí do tří let do podobných zařízení. "Když už dítě musí kvůli vlastnímu bezpečí z rodiny pryč, půjde do pěstounské péče," tvrdí ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva Miloslav Macela.

Zákaz stěhovat batolata do ústavů by fakticky znamenal jejich zánik. Zařízení v zemi prosadil v padesátých letech bývalý komunistický prezident Klement Gottwald. Kdysi fungovala i na Slovensku, ale to už je před lety zavřelo jako většina vyspělých zemí. Česko je tak v péči o děti v Evropě ojedinělé a zůstává na stejné úrovni jako některé země bývalého Sovětského svazu.

Celé znění článku naleznete na: http://zpravy.idnes.cz/gottwaldovy-kojenecke-ustavy-konci-nahradi-je-pestouni-a-asistenti-115-/domaci.aspx?c=A110823_210221_domaci_abr

Vybrané související články:
lidovky.cz, 24.8. 2011: Stát chce zrušit kojenecké ústavy, jen usnadňují práci úředníkům
idnes.cz, 25.8. 2011: Kojenecké ústavy: Nerušte nás, jsme potřeba
Lidové noviny, 25.8. 2011: V kojeneckých ústavech žilo loni 1513 dětí
Česká televize, 25.8. 2011: Konec kojeneckých ústavů?
Lidové noviny, 25.8. 2011: Dospěje státní péče o děti?

> další zprávy z médií