Finanční a zdravotní gramotnost jsou jako sestry. Často chodí spolu

Datum publikace: 05. 08. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Letní prázdniny bez lockdownů jsou výborná příležitost k návratu dětí a mládeže do fyzické a psychické kondice. Zdravěji jíst, více se hýbat a odpočinout si od online světa snižují podle odborníků rizikové chování v dospělém životě a zvyšují šance na úspěch. A to i finanční.

Děti s vyšším povědomím o zdravém způsobu života bývají podle odborníků prokazatelně spokojenější, zdravější a podstatně méně náchylní k rizikovému chování. Tedy například k rizikové konzumaci alkoholu, užívání drog, závislosti na online světě, hazardnímu hráčství, nezdravému stravování, ale i negramotnému nakládání s penězi. Lépe zvládají úkoly v zaměstnání, zvykají si na pracovní režim a častěji dosahují odpovědnějších pracovních pozic. „I když se to nemusí úplně na první pohled zdát, finanční gramotnost jde často ruku v ruce i s takzvanou zdravotní gramotností a oběma se je třeba učit již od dětských let,“ říká finanční poradce skupiny Partners Vladimír Weiss s dovětkem, že k jeho názoru ho přivedlo pozorování mnoha z klientů, kteří se dostali do finančních problémů právě kvůli nezdravému životnímu stylu a špatným návykům z dětství. To potvrzují i psychologové. Školáci s nedobrým základem z rodiny bývají podle nich náchylnější k duševním poruchám. Ty se později projevují například i neschopností plánovat své výdaje, špatnou pracovní morálkou a nahodilým půjčováním si peněz na zbytné spotřební zboží a služby.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/deti-financni-gramotnost-kondice-studie-rodina-navyky.A210730_085506_viteze_sov

Kalkulačka