Expertka na spánek Lenka Medvecová Tinková: Nervózní rodič dítě neuspí

Datum publikace: 03. 08. 2021
Periodikum:
denik.cz
Kdo si to někdy zkusil, ví, o čem je řeč. Přimět malé dítěk spánku není nic jednoduchého. Medicínská spánková antropoložkaa zakladatelka projektu ProsímSpinkej.cz Lenka Medvecová Tinková upozorňuje mimo jiné třeba na důležitost takzvaných předspánkových rituálů.

Jak moc je pro děti spánek důležitý?

Spánek má u dětí pozitivní vliv na kognitivní vývoj a samozřejmě i náladu v průběhu dne. Plačtivost, nervozita, nesoustředěnost mohou být známkou nedostatečného spánku. Je však důležité si uvědomit, že spánek není jen fyziologická záležitost, ale je silně propojen také s naší psychikou a prostředím, ve kterém žijeme.

Existuje nějaký předpis, kolik hodin by děti měly spát?

Spánek je vývojový proces, s věkem a s vývojovými fázemi dětí se proměňuje. Nelze proto odbýt charakteristiku dostatečného spánku dítěte nějakým jednotným číslem. V počtu hodin spánku se může projevit i vývojová fáze dítěte, ale také jeho individuální potřeby.Z dosavadních spánkových výzkumů víme, že potřeby spánku dětí mohou být skutečně různorodé. Největší rozdíly počtu prospaných hodin jsme zaznamenali u miminek do tří měsíců. Jsou miminka, která první týdny prospí deset hodin denně, a miminka, která spí až osmnáct hodin. Existují různé spánkové tabulky a doporučení, všechny ale slouží jen jako orientační informace, ne jako dogma, kam je potřeba vtěsnat každé miminko a malé dítě.

Spánku je podle vás třeba podřídit i takzvané předspánkové rituály. Co si pod tím můžeme představit?

Předspánkové rituály nám mají pomoci, aby přechod od denní aktivity k noční pasivitě byl pozvolnější. Mohou také přispět k upevňování vztahů v rodině, nejen ke klidnějšímu spánku a usínání. Z mnoha spánkových výzkumů vyplývá, že mohou mít velmi pozitivní vliv na délku usínání, noční spáneki psychiku dítěte a rodičů. Ve spánku jsme nejzranitelnějšími a moc dobře si to uvědomujeme. Proto potřebujeme cítit psychickou i fyzickou pohodu k tomu, abychom klidně spali.

Zdroj: https://www.denik.cz/rodice-a-deti-co-deti/spanek-dite-uspavani-antopolozka.html

 

Související články:
Dívka spí v posteli