Experti: Systém péče se nedaří změnit, děti končí v ústavech

Datum publikace: 06. 09. 2018
Periodikum:
tyden.cz
Česko má ve srovnání s Evropou nejvíce dětí v ústavech. Stále více jich sice míří do pěstounských rodin, počet těch ve výchovných institucích ale téměř neklesá. Mimo svou rodinu žije nyní přibližně 25 tisíc českých dětí.

Systém péče o ohrožené děti se v Česku nedaří ani téměř tři desetiletí po pádu komunistického režimu reformovat. Česká republika stále patří k zemím s nejvyšším počtem dětí v ústavech a pomoc rodinám v tísnivé situaci se nerozvíjí. Po skončení světového kongresu o ochraně dětí před týráním a zneužíváním (ISPCAN) to řekl Radek Ptáček, který akci spolupředsedal. Kongres se v Česku konal poprvé. Zúčastnilo se ho přes sedm set odborníků z osmi desítek států.

"Patříme mezi země zaseklé, jsme někde na půl cesty. Jsme zaseklí i jako společnost. Neudělali jsme ani ten krok, abychom si stanovili hodnoty - děti do institucí nepatří a děti se nebijí. Nemůžeme se posunout," uvedl Ptáček. 

Mimo rodinu vyrůstají v Česku tisíce dětí. Podle Ptáčka zahraniční odborníci na kongresu Česko kritizovali za to, že do ústavní péče investuje. "Máme krásné domečky s krásnými pokojíčky. Ústavní péče je na vysoké úrovni. Její kvalita se ale nerovná kvalitě života dětí," zdůraznil psycholog

Podle účastníků kongresu by se státy a úřady měly snažit, aby děti mohly vyrůstat v rodině v bezpečí v co nejlepších podmínkách. "Neděláme tím dětem laskavost, je to jejich právo," řekl prezident kongresu Rádžív Seth. 

Za tím, že se v Česku nedaří reformu provést, vidí Ptáček tradici a zaběhlý postup i tlak pracovníků ústavů. "V případě, že máme podezření na problémy, odebrat dítě je to nejjednodušší řešení, i když umístění do instituce je pak řešení nejdražší. Stát tak ale vyřeší svou odpovědnost a dál se nemusí starat. První krok je podpořit rodinu. Ten se bohužel v ČR neudělá," uvedl Ptáček. 

Experti Česko pochválili za stav zdravotní péče. Podle Terezie Pemové z Národního institutu pro děti a rodinu sociální pracovníci sice domácnosti v potížích dlouhodobě sledují, řeší s nimi ale spíš drobnější záležitosti. Chybí standardy i definice pojmu zanedbávání. Když pak začne mít dítě v deseti či 12 letech problémové chování, končívá v ústavu. "Dáváme tam často děti, které systém nechal napospas. Jsou státy, které tyto děti neumí zachytit. My o nich víme, ale neumíme jim pomoci," uvedla Pemová. 

Celý článek najdete zde:https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/experti-system-pece-se-nedari-zmenit-deti-konci-v-ustavech_494938.html