Držet hlavičku nestačí. Jak nosit miminko, abychom mu prospěli

Datum publikace: 11. 05. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Asi každý rodič, především ten, který má své první miminko, je zpočátku vyjukaný a tápe, jak přesně děťátko držet. Tradiční hlavní zásada, tedy držet hlavičku, pořád platí. Ovšem existují i další pravidla, která stojí za to dodržovat. Prospějete tím miminku, ale ve výsledku i sobě.

Miminko za den zvednete a položíte opravdu mnohokrát, takže je jasné, že je potřeba to dělat správně. I tento pohyb má vliv na budoucí vývoj dítěte. „Miminko zvedáme vždy přes polohu na bříšku, takzvaným nabalením. Nalákáme miminko na stranu, na kterou ho budeme natáčet. Jednu ruku si připravíme na hrudníček a druhou jistíme záhlaví. Postupně, s důrazem na to, aby se dítě nezaklánělo, ho otočíme na bříško a poté zvedneme k sobě,“ popisuje správné zvedání Iva Whitten, dětská fyzioterapeutka a metodička společnosti Pohyb dětem, která se zaměřuje na cvičení s dětmi včetně kojenců.

Zvedáním přes nabalení miminku prospějeme například proto, že si zažije pohybový vzor otočky na bříško, ze které se následně odvíjí v podstatě celý motorický vývoj. Uvidíte, že okolo 4. až 5. měsíce už vám miminko bude při otočce pomáhat a bude se o ni samo snažit. Důležité je však při otáčení dodržování několika pravidel. Především byste měli pravidelně střídat strany. Neotáčejte miminko stále přes stejný bok, protože pak by mohlo tuto stranu začít upřednostňovat a v budoucnu by mělo problémy. Další zásada je otáčet děťátko vždy v kontaktu s podložkou, aby se stále orientovalo v prostoru a uvědomovalo si, co se s ním děje.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/manipulace-s-miminkem-jak-zvedat-nosit-chovat-miminko.A210423_074453_zdravi_abr

Miminko drží matku za ruku