Dovolená v Jugoslávii, první dítě. Výchovu dětí nelze naplánovat jako vojenskou ofenzívu

Datum publikace: 23. 06. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Najednou přijdou děti a nastávající rodiče si neřeknou, jak se o dítě budou starat,“ říká v Balancu psycholožka, psychoterapeutka a lektorka Vlaďka Bartáková. Modelů rodičovství je dnes více než dříve. Někteří lidé si chtějí užít svůj život a mít kariéry, až potom mít děti. Samozřejmě se stále rodí neplánované děti. Tak či onak, rodičům může prospět, když se pravidelně domlouvají, jak děti chtějí vychovávat. Kdo bude více pracovat, jak si rozdělí chod domácnosti a volný čas.

„Jsou to občas takové nevědomé dohody o výchově, občas to udělá paseku.“ Dítě a jeho potřeby se velmi rychle mění. Když se nebavíme o tom a nevšímáme si sami, jak nám v životě je a jestli nám rozdělení úkolů a rolí vyhovuje, může to dorůst do problémů. Rodičům může pomoci, když si najdou čas pro sebe a chodí stále na rande, neřeší jen provozní věci a péči o dítě, najdou si čas na reflexi. „Je skvělé, když se na rodičovství připravujeme, je spousta programů pro mámy, ale přijde mi, že na otce se zapomíná.“ Rodičovské kurzy mohou pomoci, ale na narození dítěte a následný život se lze připravit obtížně. Teorie zažije střet s realitou.

Celý článek a rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/dovolena-v-jugoslavii-prvni-dite-vychovu-deti-nelze-naplanovat-jako-vojenskou-8518838

Rodina se vede za ruce