Dost dobrý rodič je lepší než ten perfektní

Datum publikace: 11. 05. 2021
Periodikum:
novinky.cz
Být v něčem dostatečně dobrý nezní zrovna jako vysněný cíl. I jako rodiče chceme být opravdu skvělí. Jenže pokud jsme „jen” dost dobří rodiče, můžeme tím našim dětem prospět daleko víc než snahou o nedosažitelnou dokonalost.

Dát dětem všechno, co potřebují, bylo v posledním roce velice náročné. „Musím rovnou říct, že jsem se opravdu nestala hvězdou domácí výuky,” přiznává se psychiatrička Shayla Sullivantová. „Během posledního roku měly děti velkou možnost vidět, že se věci často neubírají tam, kam rodiče chtějí. Také ale viděly, že můžeme být dost dobří na to, abychom jim touto dobou pomohli projít.”

Úvod do reality

S konceptem „dostatečně” případně „dost dobrá” matka přišel Donald Winnicott už v padesátých letech minulého století. Britský psychoanalytik a pediatr si všiml toho, že se rodič dokáže věnovat všem potřebám novorozeněte, ale čím je dítě starší, tím je naplňování jeho potřeb obtížnější, až se nakonec stane v podstatě nemožným. Občasná pizza k večeři, zapomenuté špinavé prádlo a nepochopení slovního úkolu pro osmou třídu mohou dítěti pomoci. Reálný svět také nereaguje na každou naši potřebu, nepodřizuje se našim přáním a nevymýšlí denně, jak dokonale rozvinout náš potenciál. Pro rodiče by to ale nemělo být nic frustrujícího. Podle Winnicotta je dokonalé rodičovství nejen nemožné, ale dokonce nežádoucí. Takže občasná pizza k večeři, zapomenuté špinavé prádlo a nepochopení slovního úkolu pro osmou třídu mohou dítěti v rané dospělosti pomoci. Mladý člověk pak totiž bude mít ke světu realističtější přístup.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/dost-dobry-rodic-je-lepsi-nez-ten-perfektni-40359530

Rodiče chovají své děti