Domácí vzdělávání: Rodina zůstane pospolu a rodič přizpůsobí výuku potřebám dítěte, míní Veronika Vieweghová

Datum publikace: 27. 08. 2019
Periodikum:
iprima.cz
Domácí vzdělávání je téma, které má své příznivce i odpůrce. Mnohdy je na vině nedostatečná informovanost či strach z neznámého. Veronika Vieweghová, bývalá manželka slavného spisovatele, se touto cestou vydala s oběma dcerami a na domácí výuku nedá dopustit. V čem vidí hlavní přínos a jak učení dětí doma probíhá?

Kdy a proč jste se rozhodla své dcery vzdělávat doma?

Dcery jsem začala vzdělávat doma v době, kdy starší Sára měla nastoupit do první třídy, ale uvažovala jsem o tom minimálně rok předem. Naštěstí jsem měla kamarádku (dnes metodičku domácího vzdělávání), která už jeden rok učila doma. Měla jsem tedy vše z první ruky a moc mi to při rozhodování pomohlo.

Co vše je třeba pro to udělat, když se rodič rozhodne děti vzdělávat doma?

Rodič se musí jen rozhodnout a je to. Ale tak snadné to samozřejmě není. Je potřeba se na individuální domácí vzdělávání podívat z většího odstupu. Při besedách a konzultacích s rodiči se snažím vysvětlit, že je dobré si odpovědět na některé otázky:

  • Proč si myslím, že je naše rodina vhodná na domácí vzdělávání?
  • Proč je to pro nás dobré?
  • Mám podporu partnera, rodiny, okolí?
  • Zvládneme být pro okolí „jiní“?
  • Jaké obavy a překážky mě napadají, když přemýšlím o umístění dítěte do běžné školy, nebo když je budeme vzdělávat doma?
  • Jaký má naše rodina režim, jak vlastně fungujeme?
  • Co vše je nutné před zapsáním do domácího vzdělávání splnit?

Doporučuji si tuto problematiku nastudovat alespoň rok předem, protože jsou zákonné podmínky, jako například doporučení pedagogicko-psychologické poradny, které je potřeba splnit. Bohužel termíny v poradnách se domlouvají mnoho měsíců dopředu. Je důležité vybrat si vhodnou kmenovou školu, která nemusí být spádová ani v místě bydliště. Důležitým předpokladem je komunikace mezi vedením školy a rodiči.

Pak by mě jako rodiče mělo zajímat, jakým způsobem bude moje dítě přezkušováno, jak často se musíme ve škole „ukázat“, jaký mají školní vzdělávací program, zda filozofie školy je mi blízká, zda je možné mít slovní hodnocení a podobně.

Celý článek najdete zde: https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/domaci-vzdelavani-rodina-zustane-pospolu-a-rodic-prizpusobi-vyuku-potrebam-ditete-mini