- Domů
- O čem se mluví
- Domácí úkoly nejsou povinné, přesvědčil muž školu, aby je synovi odpustila
Domácí úkoly nejsou povinné, přesvědčil muž školu, aby je synovi odpustila
Datum publikace: 12. 03. 2018
Periodikum:
zpravy.idnes.cz
Domácí úkoly nejsou povinné, napsal na Facebook bloger, který si říká „Táta parťák“, a vyvolal tím vlnu reakcí. Vadilo mu, že syn musel plnit domácí úkoly a hrozil mu za to kázeňský postih.
Přesvědčil proto ředitele školy, aby syn úkoly dělal jen dobrovolně. Podle ministerstva školství však úkoly povinné jsou a jejich neplnění může učitel zohlednit při hodnocení. Muž, který na Facebooku bloguje pod přezdívkou „Táta parťák", o sobě redakci iDNES.cz prozradil, že je mu 39 let, pracuje v oblasti IT a jeho syn Richard chodí do první třídy základní školy v Jihomoravském kraji. Své jméno si uvést nepřál.
Rozčílilo ho, že jeho syn dostal od učitelky už několik poznámek za nesplněný domácí úkol a hrozilo mu, že za patnáct vynechaných úkolů dostane napomenutí třídního učitele, při opakování možná i důtku.
„Úkoly by neměly být povinné dle mého z mnoha různých důvodů. Tím hlavním je vymáhání té domnělé povinnosti. V našem případě třeba právě kvůli poznámkám, hrozbám důtkami a podobně. Pak už se ten úkol nedělá proto, že to synovi dává smysl, že sám chce něco procvičit, ale proto, že se to musí, jinak bude zle. Děti by se měly učit pro sebe, dobrovolně, aby jim to dávalo smysl, učení kvůli hezkým známkám nebo strachu z potrestání mi smysl nedává," sdělil bloger iDNES.cz.
Vadí mu také, že domácí úkoly zasahují do soukromého rodinného času. „Když na domácí úkol není prostor a chuť a navíc se jich sejde víc najednou, člověku pak už nezbývá moc volného času. Nechci, aby moje děti musely trávit tolik času školou, pokud zrovna nechtějí a máme třeba jiný program," dodal.
Prostudoval proto školský zákon, Rámcový vzdělávací program a školní řád synovy školy. „O domácích úkolech jsem nenašel ani zmínku," říká.
Celý článek k přečtení na:
Související články na portálu Šance Dětem:
Udělejme si školu doma aneb: Jak na domácí vzdělávání?
Přechod dítěte ze školky do školy