Do škol se v červnu mají vrátit i žáci druhého stupně a středoškoláci. Návrh ministra Plagy pedagogy zaskočil

Datum publikace: 19. 05. 2020
Periodikum:
iHNed.cz
Už příští týden se na základní školy budou moct vrátit děti z prvního stupně. Rodiče je do výuky mohou přihlásit nejpozději v pondělí, ředitelé proto dosud nevědí, kolik žáků přesně přijde.

V minulých týdnech už ale vymýšleli, jak dětem uzpůsobit rozvrh, poskládat je do skupin a zajistit jim učitele tak, aby dodrželi opatření vlády. Řešili, zda mají dostatek vyučujících či tříd. Sotva se na novou situaci stihli adaptovat, zaskočila je další novinka. Dětí by se do škol v blízké době mohlo vrátit víc. "Stojím o to, aby se do škol v červnu vrátily i děti z druhého stupně," řekl minulý týden poslancům ministr školství Robert Plaga (ANO). Dřívější návrat by mohl platit i pro středoškoláky.

Jeho slova vyvolala obavy. Ředitelé se bojí, že pokud se děti z druhých stupňů vrátí za stejných podmínek jako ty z prvních stupňů, nezvládnou to. Třeba do Základní školy Františka Formana v Ostravě-Dubině se chce vrátit jen čtrnáct dětí z prvního stupně. Do školy už chodí také 24 deváťáků. "Máme kapacitu ještě na další tři skupiny dětí. Pokud by však o návrat na druhý stupeň mělo zájem víc žáků, nedodrželi bychom prostorové podmínky. Na jednom patře by byly tři skupiny a já si neumím představit, že by se navzájem nepotkávaly," říká ředitelka školy Ludmila Večerková.

V pražské Základní škole Profesora Švejcara by zase chyběli učitelé. Pedagogové z druhého stupně tam teď učí děti na prvním stupni, aby pomohli svým kolegům zvládnout distanční výuku. "A předpokládám, že zájem o návrat by byl větší než u menších dětí," říká ředitel školy Ondřej Lněnička.