Do babyboxu odložili asi rok a půl starého chlapce. Kvůli chudobě

Datum publikace: 08. 11. 2011
Periodikum:
tyden.cz
Odloženého chlapečka, jehož věk lékaři odhadují zhruba na rok a půl, nalezli v pondělí večer zdravotníci v babyboxu v olomoucké fakultní nemocnici.

Chlapec je zdravý, nyní se nachází na dětské klinice. Podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta jde o třetí dítě nalezené v tamním babyboxu. Zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess uvedl, že jde o nejstarší dítě nalezené v českých babyboxech. Ministerstvo práce a sociálních věcí potvrdilo, že dítě bylo odloženo kvůli špatné sociální situaci rodiny.

Dítě neznámá osoba odložila do babyboxu zhruba ve 21:00. "Chlapec u sebe neměl žádné dokumenty ani dopis, pouze dvě plyšové hračky. Nevypadal zanedbaně, byl čistě oblečený a neměl na sobě žádné stopy po násilí. Novorozenecké oddělení ho předalo na dětskou kliniku na pozorování," uvedl Havrlant. Před budovou nedaleko babyboxu byl pak nalezen dětský kočárek. Zda patřil dítěti, není podle mluvčího jisté.

"Je to určitě nejstarší dítě nalezené v babyboxech v Česku. Jsem z toho upřímně zděšený. Svědčí to o nedokonalé sociální síti v našem státě a o tom, že rodiče se bojí jednat s oficiálními úřady," uvedl Hess. Podle něj ostatní odložené děti byly většinou novorozenci, mnohdy byli do boxů uloženi i s placentou. Ve schránkách ale skončily i starší děti, nejvýše však staré několik měsíců.

Celé znění článku naleznete na: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/do-babyboxu-odlozili-asi-rok-a-pul-stareho-chlapce-kvuli-chudobe_216845.html.

 

> další zprávy z médií