Dnes je den počůrávání!

Datum publikace: 25. 11. 2011
Periodikum:
zena.cz
Přijde vám to divné? Ale je tomu tak: 25. listopad byl vyhlášen Světovým dnem enurézy neboli nočního pomočování. Usmíváte se? Je vidět, že tento problém vás celý život míjel! Postiženým totiž dokáže udělat ze života pravé peklo.

Pomočování u dětí starších pěti let má velmi negativní dopad na duševní pohodu a kvalitu jejich života. Právě proto Světový den enurézy vznikl - aby závažnost tohoto problému připomněl zejména rodičům, kteří ho berou na lehkou váhu a nevěnují mu dostatečnou pozornost.

Patronkou je Kateřina

To, že Světový den enuretiků připadá na 25. listopad, svátek sv. Kateřiny, není náhoda. Svatá Kateřina byla totiž už od středověku považována za patronku lidí trpících nočním pomočováním. Lidé věřili, že modlitby k ní nebo svatému Vítovi pomohou tento problém odstranit. Moc to nepomáhalo...

Naštěstí jsme na tom dnes o hodně lépe. Svědčí o tom nová fakta o přetrvávání enurézy do dospělosti a vzniku nykturie neboli častého probouzení kvůli močení v noci, která byla nedávno představena na kongresu Mezinárodní společnosti pro kontinenci (ICS) v britském Glasgowu.

Lze to léčit!

Ve spánku se pomočuje 15 % pětiletých a 10 % šestiletých dětí. Téměř polovina rodičů problém ignoruje a téměř třetina odkládá rozhodnutí jednat až do chvíle, kdy se dítě pomočuje nejméně pětkrát za týden.

To je velká chyba. Noční pomočování je totiž docela častá dětská nemoc, kterou je schopna moderní medicína účinně léčit. Přesto mnoho rodičů spoléhá na samovolný ústup potíží. Mimoto se 80 procent z nich navíc nesprávně domnívá, že hlavní příčinou pomočování dětí je strach a stres.

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

> další zprávy z médií