Dívky se k podvýživě podněcují na internetu

Datum publikace: 08. 08. 2019
Periodikum:
idnes.cz
Sociální síť Instagram používají na dva miliony Čechů. Mezi nejmladší generací je populárnější než Facebook. Některé děti tam však nechodí sledovat fotky oblíbených celebrit, nebo snímky přátel na pláži. Sociální síť tisícům českých dětí a mladistvých slouží také k vzájemnému hecování v životě nebezpečném hubnutí.

Lidí, kteří v Česku trpí anorexií či bulimií, rok od roku přibývá. Dříve se příběhy převážně dívek, které hladovějí, odehrávaly za zdmi dětských pokojíčků či vysokoškolských kolejí. Dnes je každý uživatel populární sociální sítě Instagram několik ťuknutí na displeji mobilu od světa, kde si dívky vzájemně porovnávají své fotky trčících žeber, vyhublých paží a propadlých tváří. Fotí si i drobné misky ovoce, které jsou to jediné, co za den snědly. Sdílejí motivační rozpisy diet, které vybízejí k tomu, aby v průběhu měsíce několik dnů úplně hladověly a po jeho zbytek přijaly jen tolik kalorií, že je to uvrhne do těžké podvýživy.

Redakce serveru iDnes.cz shromáždila příběhy mladých dívek, které se i kvůli speciální komunitě na sociálních sítích ocitly na hranici života.

„Každý večer před spaním otevírám Instagram, dívám se na moje oblíbené účty a přeju si, abych vypadala jako ony,“ popisuje dvacetiletá Tereza. Jméno si přála změnit. Reakcí okolí se bojí. Anorexií trpí od čtrnácti let, před pár lety se svou cestu rozhodla sdílet na sociální síti. K některým fotkám začala připojovat označení, takzvané hashtagy, které její fotky umožní vyhledat lidem se stejnými zájmy. Kvůli hashtagům jako #anorexia, #thinspo či #anaismyfriend se pod jejími obrázky začaly objevovat komentáře dívek se stejným cílem – být co nejhubenější. „Okolí mě nechápalo, ale holky na Instagramu mi rozuměly,“ vzpomíná Tereza. Pro některé dívky se stala svého druhu instagramovou celebritou. Pravidelně si fotí své mikroporce jídla. V komentářích další mladí popisují, jak se daří hladovět jim. A jak se potrestaly, když neodolaly a snědly více, než je přípustné. U Terezy sociální sítě anorexii nespustily, pomohly však v jejím rozvoji. Před tím varuje i psychiatr František Krch.

„Sociální síť posiluje nevhodné postoje – tedy co je a není zdravé či vztah ke sportu a vlastní postavě. A pak dává podporu těm, kteří se začali omezovat v jídle, přehnaně posilovat, ale i se přejídat nebo zvracet. S falešnou představou, že jim někdo rozumí snadněji odolají prosbám rodičů či lékařů,“ uvádí odborník na problematiku příjmu potravy Krch.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/anorexie-poruchy-prijmu-potravy-nemoc-socialni-site-instagram.A190802_114404_domaci_karb?