Dítě ruší výuku, přijeďte. Smlouvy s rodiči pomáhají

Datum publikace: 05. 10. 2011
Periodikum:
tyden.cz
Dítě ruší a chová se arogantně, neprodleně si ho vyzvedněte. Nebo pravidelně potomka zkoušejte ze slovíček a kontrolujte, aby dorazil do školy včas. To všechno mohou nyní požadovat od rodičů základní školy.

Třicítka zařízení totiž od září zavedla novinku ministerstva školství, která by měla pomoci napravit záškoláky a problémové studenty. Jak se zatím smlouvy osvědčily v praxi?

Dlouhodobě si učitelé nevěděli rady s žáky, kteří vyrušují, nenosí úkoly nebo chodí za školu. Podle ministerstva školství se nyní situace mění. České školy totiž po vzoru zahraničních začínají zavádět takzvané smlouvy s rodiči, které by prý s problémy s chováním měly zatočit.

"Česko je doslova ostrůvek, kde se násilné incidenty jako v Polsku a Německu nedějí, ale to neznamená, že se to nezmění. Tímto krokem tomu musíme včas zabránit," vysvětloval spuštění pilotního projektu, který má napravit neposlušné studenty, ministr školství Josef Dobeš.

Ujasněme si pravidla

Desítky škol od září uzavírají s rodiči problémových žáků písemné dohody, ve kterých se zavazují ke konkrétním opatřením. "Ve smlouvách je napsáno, co budou dělat rodiče, co bude kontrolovat škola a co musí splnit žák, kdo na to dohlédne. Prakticky nezasahujeme do zákonných práv rodičů, ale vyžadujeme, aby plnili své povinnosti, na kterých se domluvíme," tvrdí ředitelka Základní školy ve Žďáru nad Sázavou Jana Svobodová, kde se do programu zapojili.

Celé znění článku naleznete na: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skolstvi/dite-rusi-vyuku-prijedte-smlouvy-s-rodici-pomahaji_213731.html.

 

> další zprávy z médií