- Domů
- O čem se mluví
- Diagnostikování srdečních chorob již v těhotenství
Diagnostikování srdečních chorob již v těhotenství
Datum publikace: 29. 07. 2015
Periodikum:
novinky.cz
Téměř 800 dětí ročně se narodí se srdeční vadou a z toho u třetiny z nich jde o velmi závažnou komplikaci, jež je ohrožuje na životě.
Pokud lékaři odhalí problém již v těhotenství, mají tyto děti větší šanci na vyléčení.
Vrozené srdeční vady vznikají v prvních týdnech embryonálního vývoje. Bohužel v tento okamžik jsou ještě špatně rozeznatelné.
„Jelikož má krevní oběh plodu paralelně vedle sebe spojen plicní a systémový krevní oběh, srdeční vady se kompenzují, a tedy nejsou při běžném vyšetření poznat. To je důvod, proč má plod se srdeční vadou v těhotenství pravidelnou srdeční frekvenci a velmi často se vyvíjí a roste zcela normálně,“ vysvětluje prof. MUDr. Jan Marek, Ph.D., FESC z Centra prenatální ultrazvukové diagnostiky a dětské kardiologie na pražské klinice Canadian Medical Care.
Proto je u sebemenších pochybností dobré absolvovat cílené vyšetření srdce a cév, které jediné dokáže případné problémy potvrdit. Nejčastějšími vadami srdce u dětí jsou defekty mezisíňové a mezikomorové přepážky. Část těchto defektů se během vývoje spontánně uzavře, jiné je třeba chirurgicky nebo při katetrizaci uzavřít.
Celé znění zprávy najdete na: https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-diagnostikovani-srdecnich-chorob-jiz-v-tehotenstvi-314858.