Dětství končí mnohem později, než si myslíme a než je v zákoně stanoveno

Datum publikace: 16. 02. 2018
Periodikum:
extrastory.cz
Je ti osmnáct, jsi dospělý, starej se. Kolik z nás v nějaké podobě slyšelo tuto větu a kolik z nás v dětství toužebně vyhlíželo osmnáctiny, které znamenaly získání práv dospělých. Ovšem vědci tvrdí, že v osmnácti ještě rozhodně dospělí nejsme.

Australští vědci přišli s novou studií ohledně toho, kdy začíná dospělost a tvrdí, že přichází později než v oněch zmiňovaných osmnácti letech. K posunu ovšem došlo sociálními faktory, nikoliv biologickými. Mladí lidé mnohem déle studují a také výrazně později uzavírají manželství a zakládají rodiny. Právě tyto životní milníky reálně oddělují dětství a dospělost a v moderní západní společnosti se tak posouvají dále směrem ke střednímu věku.

Z psychologického hlediska přitom dospělost nastává s koncem puberty. Jenže studie argumentuje tím, že i po skončení puberty se lidské tělo dále vyvíjí a mění. Z psychologického hlediska nemá dospělost žádné přesné ohraničení, tvrdí studie. Podle ní naopak mladí lidé přejímají typické dospělé role až téměř na hranici středního věku. „Ačkoliv z hlediska legislativy je člověk dospělý v osmnácti letech, adaptace na dospělý život a zodpovědnost přejímá později," říká autorka studie Susan Sawyerová.

Mladí lidé se co do vývoje dostávají do stádia jakési polonezávislosti. V některých ohledech jsou zcela nezávislí, v jiných jsou naopak stále odkázaní na rodiče. Jde samozřejmě především o ekonomické aspekty související s uplatněním na pracovním trhu. S tím souvisí i návrh autorů studie, že by bylo dobré rozšířit sociální pomoc a dávky určené dětem i na mladistvé dospělé ve věku 18 až 25 let. V této době totiž musí dojít k jejich osamostatnění, na což prostě mnohdy nemají peníze.

Celý článek k přečtení na: http://extrastory.cz/detstvi-konci-mnohem-pozdeji-nez-si-myslime-a-nez-je-v-zakone-stanoveno.html

Snící dívka a otec