Dětští dlužníci: pokuty za jízdu v MHD načerno mohou vyústit až v exekuci

Datum publikace: 30. 10. 2018
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Plzeň je v rámci krajských měst na druhém místě z pohledu počtu dětských exekucí. Podle serveru Mapa exekucí jich v loňském roce bylo 368. Horší situace je pouze v Ústí nad Labem. "Konkrétně v Plzni je nejčastějším způsobem, jakým může dítě dojít k dluhu, případně i k exekuci, dluh za jízdu načerno v MHD," říká Vlastimila Feistingerová z plzeňské pobočky společnosti Člověk v tísni.

Právě Člověk v tísni, respektive Daniel Hůle z této společnosti, na velké rozdíly mezi krajskými městy upozornil. Podle Feistingerové už plzeňská pobočka řešila desítky takových případů. "Nejčastěji se jedná o děti, které nepochází z úplně příznivých poměrů, například z chudé rodiny nebo rodina prochází nějakou krizí. Setkali jsme se i s extrémními případy, kdy se rodiče o dítě nestarali, byli například závislí na alkoholu nebo drogách," popsala Vlastimila Feistingerová s tím, že dítě například dostalo pokutu při cestě do školy. Setkala se ale i s případy, kdy exekuce dopadla na dítě z běžné rodiny. Obrátila se na ni například i 21letá žena, která se o exekuci dozvěděla v době, kdy byla na výměnném studijním programu ve Francii. Zjistila to, když jí byl zastaven účet, na který jí chodilo stipendium, a ona najednou neměla na ubytování a na jídlo. "Až pátráním zjistila, že v sedmi letech jela načerno a teď jí exekutor zastavil účet," líčí Feistingerová. Rodiče dívky se v té době rozváděli. Dívka byla svěřena do matčiny péče, přestěhovaly se, obsílky ale chodily na starou adresu.

Dlužná částka se zpravidla pohybuje v řádech desetitisíců, existuje ale i případ, kdy dítě dluží sto tisíc nebo milion korun. Dozví se o tom až v dospělosti, když začne vydělávat. "Pro osmnáctiletého člověka je to skutečně rána. Často to nečekají, ani netuší, že takový dluh mají. Nepamatují si, že by k něčemu takovému vůbec došlo," popisuje Vlastimila Feistingerová. Podle primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) to pro Plzeň není lichotivá statistika. "Město spolu s dopravními podniky udělalo letos zásadní krok, aby k těmto exekucím už nedocházelo," konstatuje Zrzavecký a připomíná, že od začátku září mohou děti do 15 let jezdit v Plzni MHD zdarma.

Pozitivní změnou je určitě i to, že od roku 2014 Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) vymáhají pohledávky vlastními silami. "Ve stejné době došlo i ke snížení pokut u dětí do 15 let na 200 korun v případě, že je pokuta zaplacena na místě, respektive na 300 korun, pokud je zaplacena do 21 dnů," říká mluvčí PMDP René Vávro. O udělené pokutě informují dopravní podniky opakovaně i rodiče. Než se přistoupí k exekuci, trvá to zhruba rok. "Ročně evidujeme zhruba 1 500 pokut u dětí do 15 let, z toho přibližně pět procent se dostane do exekuce," vypočítává Vávro. V loňském roce zavedly dopravní podniky ještě další významnou změnu. Za dluh není odpovědné už jen dítě. "Navrhujeme přistoupení zákonného zástupce do soudního řízení," dodává René Vávro.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jako-dite-jela-nacerno-po-14-letech-ji-zastavili-ucet-se-stipendiem-v-exekuci-jsou-stovky-deti-nekdy-dluzi-i-milion-59299

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem