Dětský strach z války? Psycholožka radí, jak s nimi mluvit a co zakázat

Datum publikace: 25. 02. 2022
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Zprávy o útoku Ruska na Ukrajinu mohou děti traumatizovat. Do jaké míry, záleží podle psycholožka Gabriely Dymešové na věku dítěte, jeho osobnosti a představivosti i na tom, jak na informace reagují dospělí v jeho okolí.

Záplava informací o útoku Ruska na Ukrajinu může v dětech vyvolávat strach, situace je z psychologického hlediska podobná jako při vypuknutí covidové epidemie. Rodičům by členka České asociace pro psychoterapii Gabriela Dymešová z Katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy doporučovala, aby děti zprávami nezahlcovali. Školám podle ní současné dění nabízí možnost probrat v občanské či mediální výchově, co je to mediální psychologická válka. Podle Dymešové mohou zprávy o útoku Ruska na Ukrajinu děti traumatizovat. Do jaké míry, záleží podle ní na věku dítěte, jeho osobnosti a představivosti i na tom, jak na informace reagují dospělí v jeho okolí. „Pokud se jedná o konflikt, kterému říkáme válka, tak to je jeden z nejhorších emocionálních zásahů do života a do pocitu bezpečí a jistoty dítěte,“ uvedla.Zejména mladší děti podle ní mohou v současnosti vnímat velikou hrozbu. „Ještě nerozumí tomu, jestli je to blízko, nebo daleko, jestli se to děje za jejich dveřmi, nebo je to v jiném státě,“ vysvětlila.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-detsky-strach-z-valky-psycholozka-radi-jak-s-nimi-mluvit-a-co-zakazat-190257?fbclid=IwAR0ZFOVCv16qPw7lPQkBdi15QyGahjjlnhCG9_nrINAHQv-mAXh3eYgkow0

Demonstrace proti válce

Související články: