Dětské vesničky slaví 50 let. Složila se na ně celá republika, zázrakem přežily i normalizaci

Datum publikace: 10. 06. 2019
Periodikum:
iHNed.cz
V srpnu 1968 přišli do spořitelny na Václavském náměstí manželé Semerádovi a chtěli přispět na SOS dětské vesničky, o nichž se dozvěděli v televizi. Organizace pro opuštěné děti ještě ani neexistovala, sbírkové konto bylo přesto založeno a Semerádovi se stali historicky prvními dárci. Do konce roku se na účtu sešlo 10 milionů korun od lidí z celé republiky. V červnu 1969, kdy bylo sdružení oficiálně založeno, vybraná částka činila už 28 milionů.

Vesničky, v nichž se o opuštěné děti starají pěstouni, fungují dodnes a tetnto týden oslaví padesáté výročí. Během normalizace jim přitom hrozil zánik. Snahy najít alternativu k ústavům nemocničního střihu v Československu sílily od roku 1963, kdy psychologové Josef Langmeier a Zdeněk Matějček vydali světově uznávanou knihu o negativních dopadech ústavní péče na dětskou duši. Čeští odborníci se zhlédli v rakouském modelu vesniček. Reportáže a dokumenty o  opuštěných dětech se následně začaly pravidelně objevovat v Československé televizi nebo časopise Vlasta. Brzy o vesničkách věděl každý.

"Obyvatelé celé republiky se spojili a vzali si myšlenku vesniček za svou," popisuje současná ředitelka organizace Jindra Šalátová. Československo se stalo první zemí východního bloku, kde vesničky vznikly. 28 milionů  československých korun bylo vybráno v roce 1969, kdy byly SOS dětské vesničky oficiálně založeny. Pro srovnání, hrubá měsíční mzda tehdy činila necelé dva tisíce Kčs. Z vybraných peněz se na přelomu 60. a 70. let postavila vesnička v Doubí u Karlových Varů a ve Chvalčově na Zlínsku. Pěstounky důkladně vyškolil Matějček se svým týmem.

Celý článek najdete zde: http://HN.IHNED.CZ/c1-66584450-detske-vesnicky-slavi-50-let-slozila-se-na-ne-cela-republika-zazrakem-prezily-i-normalizaci