Dětská obezita: Někdy se lékař snaží víc než rodiče

Datum publikace: 01. 11. 2019
Periodikum:
vitalia.cz
Obézní děti často vyrůstají v rodinách obézních rodičů, takže se jejich konstituci není moc co divit. Ale i sportující fit rodina může mít potomka s kily navíc. Jak postupovat, aby se nejen dětem žilo lépe a ideálně v útlejším těle?

Podle údajů Světové zdravotnické organizace má více než sedmadvacet procent dětí v České republice nadváhu a téměř deset procent dětí je obézních. Po srovnání s údaji z roku 1994 docházíme k nepříjemnému zjištění, že za posledních pětadvacet let se počet dětí bojujících s obezitou prakticky ztrojnásobil. Proč někteří rodiče obezitu svých dětí bagatelizují? Ptali jsme se Dagmar Slavíčkové, lékařky Pediatrického oddělení Nemocnice Na Bulovce.

Otylé dítě by měl včas řešit pediatr

Preventivní kontroly větších dětí, na které mají chodit jednou za dva roky, nejsou důležité jen pro včasné odhalení možných problémů se sluchem, zrakem, dýcháním či srdeční činností. Nezbytné jsou i pro kontrolu správného růstu a případného včasného zachycení podvýživy nebo nadváhy. Má-li dítě nadváhu nebo už obezitu, neměl by to lékař nechat bez povšimnutí. "Všechno to začíná u lékaře pro děti a dorost. Právě praktik by měl zhodnotit, jestli situaci zvládne dítě v rodině samo, zda potřebuje psychologa, nebo je třeba situaci řešit s nutričním terapeutem," vysvětluje Dagmar Slavíčková, jak se dá zabránit pozdějším vážnějším problémům.

Pokud jde o začínající nadváhu, má dítě šanci nad dalším enormním nárůstem váhy vyzrát, protože když se něco rozvíjí, je zde vyšší šance vrátit vše do správných kolejí, nebo nárůst váhy alespoň zastavit. "Pokud má pediatr podezření na endokrinologické onemocnění (hormonální poruchy, často jde o štítnou žlázu ), zpočátku a i již v období nadváhy, měl by takové dítě poslat k nám do nemocnice," uvádí lékařka. Pokud jde o prostou nadváhu, může dětský lékař doporučit nutričního terapeuta, který pomůže dítěti upravit jídelníček. "Vzhledem k počtu dětí s nadváhou a obezitou nejsme schopni všechny děti převzít do péče" vysvětluje Dagmar Slavíčková s tím, že na Pediatrické oddělení Nemocnice Na Bulovce se dostanou hlavně děti s těžší formou obezity.

Někdy se dětský lékař snaží víc než rodiče

Pokud byste se ale domnívali, že s obézními dětmi na Bulovku přicházejí rodiče, kteří po domluvě s lékařem vyhledají odbornou pomoc rádi, budete se leckdy mýlit. "Často je to aktivita pediatra, který při pravidelné prohlídce vidí, že mu dítě velmi rychle přibývá, a právě proto rodičům doporučí návštěvu u nás. Ale musím říct, že k nám dětští lékaři některé rodiče posílají opakovaně. Nemají totiž zájem," říká Dagmar Slavíčková s tím, že někteří rodiče přijdou až téměř po donucení, na opakované doporučení praktika. "Někdy se dětský lékař snaží více než rodiče."

Bez spolupráce rodiny je to těžké

Což pro nás může být překvapivé zjištění. Jenže ono se velice často stává, že obézní dítě má obézní rodiče, kteří z vlastní pohodlnosti váhu a vzhled svého dítěte bagatelizují. "Někdy se rodina sotva vejde do dveří, to už je skoro jisté, že z toho nic nebude, pokud tedy dítě samo nechce," popisuje realitu z praxe Dagmar Slavíčková. Často se pak stává, že si u takové rodiny lékař hlídá jen další vývoj dítěte, aby u něj včas odchytil cukrovku či hypertenzi, tedy nemoci úzce spjaté s obezitou.

Celý článek najdete zde: https://www.vitalia.cz/clanky/detska-obezita-nekdy-se-lekar-snazi-vic-nez-rodice/