Děti ve stresu trpí nespavostí či sebepoškozováním a jejich počet přibývá

Datum publikace: 17. 02. 2022
Periodikum:
vlasta.cz
Stále více dětí trpí dlouhodobým stresem. Ten se projevuje různě. Nespavostí, žaludečními potížemi, pomočováním, ale i agresivitou, sebepoškozováním nebo depresemi. A podle odborníků se to kvůli covidu zhoršilo.

Mít dobré známky, vynikat ve volnočasových aktivitách, dostat se na gympl, zapadnout do party a být dostatečně cool… Děti a dospívající čelí nejrůznějším tlakům a očekáváním. Není proto divu, že stále více z nich trpí dlouhodobým stresem. „Ano, podle mých zkušeností z ordinace dětí s projevy dlouhodobého stresu v posledních letech přibývá,“ souhlasí Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR. Stejně to vidí i psychologové a psychoterapeuti.

„Tvrdá data nemám k dispozici, ale například ze záznamů krizových linek a zkušenosti školních psychologů, se kterými spolupracujeme, je patrné, že počet úzkostných a depresivních dětí, které zažívají dlouhodobý stres, stoupá,“ přitakává Hana Sotáková z Katedry psychologie PedF UK. Na vině podle ní nejsou jen nároční rodiče, množství učiva a ne vždy milí spolužáci, ale celkové nastavení společnosti orientované na výkon.

Celý článek najdete zde: https://www.vlasta.cz/clanek/sebeposkozovani-deti-20260525.html

plyšák s obvazy