Děti stále více polykají leptající lithiové baterie

Datum publikace: 14. 05. 2015
Periodikum:
novinky.cz
Noční můrou rodičů je, když jejich malé dítě spolkne špendlík, napínáček, prstýnek, korálek, kost z ryby, části hraček anebo další předmět. V poslední době ale stále více polykají lithiové baterie.

V pražské FN Motol je každý rok ošetřeno kvůli poleptanému jícnu, polknutému či vdechnutému cizímu tělesu více než sto dětí. A strmý nárůst případů zaznamenávají právě u spolknutí malých lithiových baterií, které dokážou rozleptat sliznici jícnu už do jedné hodiny od požití. V posledních pěti letech řeší tento stav minimálně jednou za měsíc.

„Proto, když se něco takového doma stane, je nutné okamžitě volat záchranku. Je to boj s časem,“ řekl Právu přednosta ušní, nosní a krční kliniky pražské FN Motol Jiří Skřivan. Podle jeho slov lithiové baterie, tedy ploché články například do hodinek, kalkulaček, miniaturních svítilen, dálkových ovladačů, hraček atd., dětské ručky snadno vyndají a vloží do úst.

Špendlík v plicích

„V polykacích cestách dochází nejen k uvolnění alkálií z baterie při jejím rozpadu, ale hrozí také riziko nízkovoltového poranění stejnosměrným elektrickým proudem. Při neřešeném a dlouhotrvajícím stavu dochází k nekróze tkáně a trvalému poškození,“ uvedl lékař.

Celé znění zprávy najdete na: .https://www.novinky.cz/clanek/domaci-deti-stale-vice-polykaji-leptajici-lithiove-baterie-299296

Související článek na portálu Šance Dětem:

matka a plačící dcera