- Domů
- O čem se mluví
- Dětí s cukrovkou přibývá. Počet nemocných se za 20 let ztrojnásobil
Dětí s cukrovkou přibývá. Počet nemocných se za 20 let ztrojnásobil
Datum publikace: 08. 11. 2018
Periodikum:
denik.cz
Diabetes postihuje v Česku každé pětisté dítě. Jednou z jeho příčin může být podle odborníků i přílišná čistota v kojeneckém a batolecím věku. Takové děti se totiž nesetkají včas s běžnými patogeny.
Cukrovka neboli diabetes je nebezpečnou civilizační chorobou. Je tak nejčastějším chronickým onemocněním u nás. Navíc se i počet dětských pacientů u nás za posledních 20 let více než ztrojnásobil.
Ideálním adeptem a budoucím cukrovkářem je líný člověk, který se přejídá, tloustne a ještě kouří. Pokud však současně pochází z rodiny, kde se vyskytla cukrovka, je tu už vysoké riziko, že se zařadí po bok bezmála 900 tisícům diabetiků u nás. Nejčastější cukrovkou je u nás tzv. druhý typ, který má asi 90 procent diabetiků.
PŘÍLIŠNÁ ČISTOTA MŮŽE BÝT NA ŠKODU
„Hovoříme-li o rizikových faktorech, je třeba rozlišovat cukrovku 1. a 2. typu. Zatímco diabetes 1. typu patří mezi autoimunitní onemocnění, na něž neexistuje žádné účinné preventivní opatření, 2. typ vzniká častěji u lidí s nestřídmým životním stylem,“ řekl Deníku Zdeněk Šumník, vedoucí lékař oddělení dětské diabetologie a endokrinologie z Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN v Motole. Za chronickou nemocí, která kosí okolo 25 tisíc Čechů ročně, tak neoddiskutovatelně stojí jak genetické vlivy, tak i nevhodný životní styl.
„Diabetes 1. typu u mě propukl zničehonic v patnácti. Ztrácela jsem na váze, měla jsem neustále žízeň, cítila jsem se unavená, jakoby bez života, někdy jsem měla pocit, že špatně vidím,“ popisuje své první zkušenosti s cukrovkou Saskie. Od roku 2008 žije s inzulínovou pumpou, i když zpočátku měla s její obsluhou značné obtíže. Nyní si ji ale nemůže vynachválit, protože díky ní může sportovat, tančit, prostě dělat téměř vše, co má ráda. Inzulín je totiž do jejího těla přidáván kontinuálně v malých, přesných dávkách na základě její denní aktivity a potřeb.
Počet dětí s cukrovkou se u nás za posledních 20 let víc než ztrojnásobil. Pro malé pacienty tak představuje závažný problém. Je u nich totiž větší pravděpodobnost pozdních komplikací, jako jsou například postižení ledvin, očí a nervů.
Nárůst nových případů není způsobem lepší diagnostikou, ale skutečným vzestupem počtu nemocných dětí. Příčiny současného trendu, s nímž se potýká i mnoho dalších zemí v Evropě, se dosud nepodařilo uspokojivě objasnit.
„Jeden z nejvíce přijímaných názorů hovoří o tom, že dnešní děti nejsou vystaveny virům, bakteriím, parazitům i běžné ‚špíně‘, jak tomu bylo v minulosti,“ uvedl Šumník a dodal, že existují zatím pouze nepřímé důkazy. Pokud by však byly pravdivé, rozhodně by neplatilo, že „čistota půl zdraví“, jak říkaly naše babičky, ale spíše „přílišná čistota škodí“.
JE TŘEBA VYVÁŽENĚ JÍST A VĚNOVAT SE POHYBU
Lidé se často uchylují k různým dietám a samospásným potravinovým doplňkům, vitaminům i přírodním léčitelům. Přitom základem diety je především pestrá strava založená na omezení některých nevhodných potravin, jako jsou tučné salámy a sýry nebo sladkosti.
„Zatímco u osob s diabetem 1. typu netrpících nadváhou doporučujeme běžnou racionální stravu s vynecháním rychle vstřebatelných sacharidů a omezením sladkostí, u cukrovky 2. typu se snažíme o kalorické omezení. Cílem je snížit hmotnost, což působí jako prevence zhoršování průběhu diabetu a kardiovaskulárních komplikací,“ poukazuje na rozdíly v doporučené stravě Šumník.
Vybalancovaná strava a pohyb vedoucí ke správné hmotnosti jsou tak důležitou součástí léčby každého diabetika. „Dieta by měla být šitá na míru. Je třeba věnovat pozornost dostatečnému příjmu zeleniny a ovoce.
Celý článek najdete zde:https://www.denik.cz/zdravi/deti-s-cukrovkou-pribyva-pocet-nemocnych-se-za-20-let-ztrojnasobil-20181108.html