Děti řeší strach z války, i to, jak mohou pomoci, říká vedoucí Linky bezpečí

Datum publikace: 20. 04. 2022
Periodikum:
vitalia.cz
Denně odbaví zhruba 300 hovorů a další kontakty mají přes e-mail nebo chat. Řeč je o Lince bezpečí a jejím mladším sourozenci Rodičovské lince. Témata na nich na konci února pozměnila invaze na Ukrajinu. Zpočátku se děti ptaly, proč se válka děje, teď spíše řeší, jak vyjít se spolužákem z Ukrajiny či Ruska, popisuje její vedoucí Kateřina Lišková.

Linka bezpečí je neziskovou organizací, která provozuje jak telefonickou nonstop linku pro děti, tak také Rodičovskou linku pro dospělé. Ta je určena všem, kteří chtějí řešit problém v zájmu dětí. Tedy například rodičům, prarodičům nebo učitelům. Kromě telefonátu se lze na obě linky obrátit také prostřednictvím e-mailu nebo chatu.

Kateřina Lišková pro Linku bezpečí pracuje již 24 let. „Válka proměnila obsah hovorů, byť se na Lince nestala dominantním tématem,“ uvádí v rozhovoru pro server Vitalia.cz. Odbornice upozorňuje, že u křehčích dětí, jejichž psychický stav poznamenal covid či jiná náročná životní situace, se s válkou úzkostné a depresivní stavy prohlubují. A s nimi jdou ruku v ruce i jejich extrémní projevy – sebepoškozování, pokusy o sebevraždu nebo poruchy příjmu potravy. Zároveň popisuje i jinou stránku válečného konfliktu; ta ukazuje, že děti nemusí být jen bezmocnými přihlížejícími. „Často s námi řešily, jak mohou pomoci a dokázaly se aktivizovat, což je dobrá zbraň proti bezmoci. Pořádaly třeba mezi sebou sbírky nebo benefiční koncerty, s rodiči hledaly možnosti, jak se zapojit ve své obci,“ uvádí Kateřina Lišková, která je vedoucí odborných služeb Linky bezpečí.

Změnila se nějak struktura hovorů a počet volajících na Linku bezpečí po invazi Ruska na Ukrajinu?

Obecně platí, že vždy, když je nějaké velké celospolečenské téma, nezvednou se nám celkové počty kontaktů, ale promění se jejich obsah. Tedy to, o čem s námi děti mluví. V tomto případě se začalo objevovat téma strachu z války, které jsme v lednu pochopitelně neřešili. Od začátku invaze 24. února jsme do 31. března zaznamenali 131 kontaktů, které se vztahovaly k tématu války. 

Celý článek najdete zde: https://www.vitalia.cz/clanky/linka-bezpeci-jak-s-detmi-mluvit-o-valce-na-ukrajine/

Související články:

Smutný chlapec