Děti ohrožené výchovou. Zakládáme slabou generaci, varují odborníci

Datum publikace: 25. 05. 2022
Periodikum:
nasepraha.cz
Posílení role rodiny a rodičovských kompetencí. To je jedno z poselství konference o systému péče o ohrožené děti na které se na půdě Poslanecké sněmovny sešlo před dvě stě odborníků ze sociálních služeb, neziskových organizací a státní správy. Před negativními trendy ve výchově dětí varovala i přední dětská psycholožka Lenka Šulová.

„Dochází k velké redukci společně tráveného času rodičů s dětmi. 70 % populace žije ve městech a žijeme strašně rychle. Je to nepřiměřené životní tempo. Nemáme čas na prožití určitých významných momentů a děti mají nadměrný kontakt s neživými médii,“ vypočítala mimo jiné profesorka Šulová některé faktory negativně ovlivňující dnešní generaci dětí.

Směřování rodičovských kompetencí souvisí podle odborníků také s rodičovstvím ve starším věku. Zatímco ještě na začátku devadesátých let minulého století byl průměrný věk rodičů mezi 18 – 21 lety, dnes je věkový průměr 29 – 32 let. U vysokoškolsky vzdělaných žen dokonce 32 – 35 let. To je úzce propojené s poptávkou po institucionální péči o dítě v raném věku. Tedy ještě před třetím rokem života dítěte, aby si rodič mohl udržet dosažené kariérní postavení. To na druhé straně vede ke kompenzacím ve výchově, například v podobě nadměrného množství hraček.

Celý článek najdete zde: https://www.nasepraha.cz/deti-ohrozene-vychovou-zakladame-slabou-generaci-varuji-odbornici/

rodina