Děti kvůli lockdownu ztratily sportovní návyky, počet úrazů zase roste

Datum publikace: 18. 10. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Má to dva úhly pohledu. Ten první říká: pandemie koronaviru a následně zavedený lockdown z logiky věci výrazně snížily počet dětských úrazů. Třeba u jarních měsíců je pokles podle statistik Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) až o 50 procent nižší oproti číslům z předpandemického období. Byly zavřené školy, zájmová činnost zůstala omezená a organizované sportování bylo prakticky zapovězené.

Jenže pak je tu ten druhý pohled: Třeba červen letošního roku, kdy došlo k výraznějšímu rozvolnění, byl co do počtu dětských úrazů tím vůbec nejhorším měsícem za dva a půl roku. Proč? „Během pandemie měly děti nedostatek pohybu. Kromě problémů s růstem obezity to může znamenat také ztrátu návyků při sportu, hybnosti a obratnosti. U dětí, které se věnují málo pohybovým aktivitám, dochází k úrazům častěji,“ vysvětluje Zdeněk Kabátek, ředitel VZP.

A očekává, že tento trend bude pokračovat v dalších polockdownových měsících. Však i tisková zpráva VZP tvrdí: „Právě u dětí, které se pohybovým aktivitám věnují málo a mají horší fyzickou kondici, dochází k úrazům častěji – zakopnutí, pád, pomalejší reakce, nestihnou zmírnit následky úrazu při pádu.“ Že se během pandemie výrazně méně sportovalo, dokazuje pojišťovna také na dalších číslech: žádosti o příspěvek na pohyb se snížil o třetinu; z 350 tisíc v roce 2019 na 230 tisíc v roce 2020.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/sport/ostatni/urazy-deti-sport-lockdown-koronavirus-statistiky-vzp.A211012_104433_sporty_tof

Související články:
Dítě s náplastí na koleni