Děti kopírují své rodiče a ovlivní to jejich zdraví

Datum publikace: 19. 04. 2018
Periodikum:
trendyzdravi.cz
Tři čtvrtiny rodičů dětí ve věku 3 až 14 let si myslí, že je jejich potomci napodobují, a počítají s tím při výchově. Ostražitější jsou v tomto směru mladí rodiče ve věku 18 až 35 let.

Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu pro AquaLife Institute, jehož cílem bylo zjistit, zda děti přejímají návyky svých rodičů, zejména v oblasti pitného režimu, stravování, pohybu a také péči o zuby.

Jaké pijete doma nápoje?

Průzkum potvrdil, že děti kopírují své rodiče ve všech oblastech, například že čím častěji pijí rodiče slazené nápoje, tím častěji je pijí jejich děti. Rodiče proto mohou vlastním životním stylem zásadně ovlivnit zdraví svých dětí. Pokud budou dbát na svůj pitný režim a naučí se pít pravidelně dostatečné množství vhodných tekutin, naučí se to, v podstatě automaticky, také jejich děti.

Pravidelný pitný režim

„Množství a potřeba tekutin mají v pediatrii mnohem větší význam než v případě dospělých pacientů. Děti totiž mají procentuálně výrazně vyšší obsah vody v těle, vyšší podíl mimobuněčného (extracelulárního) prostoru i vyšší relativní denní obrat (příjem a výdej) tekutin než dospělí. U zdravého dospělého odpovídá denní obrat přibližně 1/7 mimobuněčné tekutiny, u kojence od 1/3," vysvětluje MUDr. Peter Szitányi, Ph.D., dětský lékař, gastroenterolog a člen AquaLife Institute, a dodává: „je tedy nesmírně důležité, aby rodiče svým dětem vštěpovali od raného dětství návyk na pravidelný pitný režim a tekutiny jim aktivně nabízeli, zejména při vyšší fyzické zátěži. Vhodným zdrojem tekutin jsou pro děti přírodní pramenitá voda a slabě nebo středně mineralizované vody, které doplňují tělu i důležité minerální látky jako hořčík, vápník, draslík a fluor."

Průzkum prokázal, že čím častěji přijímají tekutiny rodiče, tím častěji je přijímají i jejich děti. Většina dětí pije dle odhadu rodičů alespoň pětkrát denně, podobně jako samotní rodiče. Pokud pije rodič pravidelně, dítě většinou také, ale i naopak - pokud se rodič k pití nutí a pije málo, děti k tomu také inklinují. Z výsledků průzkumu rovněž vyplývá, že většina dětí pije během dne neslazené nápoje (vodu z vodovodu, čaj, balenou vodu, minerální vodu), nicméně 41 % dětí stále pije sladké nápoje. Polovina rodičů a tři čtvrtiny dětí konzumují sladké nápoje několikrát do týdne a častěji, 40 % dětí dokonce nepije přes den prakticky nic jiného. Frekvence konzumace sladkých nápojů rodičů ovlivňuje v jejich frekvenci i děti.

Jít správným příkladem se vyplácí

Výsledky průzkumu ukázaly, že čím častěji rodiče konzumují ovoce a zeleninu, tím častěji je konzumují i děti - ovoce a zeleninu jí největší část dětí dvakrát denně (41 %) nebo jednou denně (34 %) a rodiče jsou na tom podobně. „Funguje to ale, bohužel, i naopak. Jestliže se rodiče při čtení jídelníčku ve školce či škole „šklebí" na zeleninová jídla, nemohou očekávat, že jejich dítě bude taková jídla přijímat s nadšením," varuje nutriční terapeutka Věra Boháčová, DiS., spolupracovnice AquaLife Institute, a doporučuje: „rodiče by měli jít dětem příkladem, zároveň by však měli respektovat potřeby rostoucího a vyvíjejícího se organizmu, které nejsou vždy totožné s potřebami dospělých."

Celé znění článku k přečtení na: http://www.trendyzdravi.cz/rodina/deti-kopiruji-sve-rodice-a-ovlivni-to-jejich-zdravi.html

další zprávy z médií