Děti jsou čím dál tím chytřejší, říká učitelka, která vydržela celý život v jedné škole na malém městě

Datum publikace: 30. 12. 2019
Periodikum:
rodicevitani.cz
„Děti jsou čím dál chytřejší. Dřív nechodily do školy tak připravené, neznaly barvy, špatně mluvily. Ale během prvního roku ve škole se většinou všechno srovnalo,“ vzpomíná Jaroslava Marešová.

Vzpomenete si na svůj první den v roli učitelky?
Na to si pamatuju velmi živě, včetně toho, že jsem na sobě měla bílé šaty s modrými proužky. Psalo se 1. září 1957 a bylo mi devatenáct. Dostala jsem třetí třídu o třiceti dětech, měla jsem hroznou trému, něco jsem tam blekotala… Ve městě byl tehdy hodně naplněný dětský domov a zrovna v té mé první třídě bylo z domova dost dětí, některé kázeňsky dost problémové, a to byl oříšek pro naprosto nezkušenou učitelku. Kromě nich jsem měla ve třídě ještě děti Rumunů, Slováků a podkarpatských Ukrajinců, kteří tehdy do kraje přicházeli do chalup po Němcích. Na první rok nemám hezké vzpomínky, ten druhý už byl nádherný.

Co se změnilo?
S tou svou první třídou už jsem dál nešla, dostala jsem druháčky, bylo jich jen dvacet a já už jsem trochu víc věděla, jak na ně. Ono strašně záleží, jak se třída poskládá a s tou druhou už jsem měla větší štěstí. Tehdy byly učitelky takzvané elementaristky, které učily první a druhou, a ty ostatní učily od třetí do páté. Já jsem měla většinu života první a druhou třídu, to je ta nejkrásnější práce.

Celý rozhovor najdete zde: https://eduzin.cz/wp/2019/12/11/deti-jsou-cim-dal-tim-chytrejsi-rika-ucitelka-ktera-vydrzela-cely-zivot-v-jedne-skole-na-malem-meste/.

školáci