- Domů
- O čem se mluví
- Dětem svědčí před spaním stereotyp. Co dělat, aby se školákům dobře snilo?
Dětem svědčí před spaním stereotyp. Co dělat, aby se školákům dobře snilo?
Datum publikace: 11. 02. 2020
Periodikum:
denik.cz
Základním předpokladem toho, aby se vaše dítě dobře vyspalo, je nastavení jakéhosi spánkového režimu. Mělo by tedy každý den chodit přibližně ve stejnou dobu spát a přibližně ve stejnou dobu vstávat. Velké odchylky od takového režimu by se neměly objevovat ani o víkendu, a týká se to nejen času usínání, ale i celkové délky spánku. Podle čeho tedy dětem spánkový režim nastavit?
„Pokud jde o spánek, už u malých dětí se projevuje velká individualita. Některé děti spí špatně, jiné úžasně, přestože snaha rodičů je v obou případech podobná. Nicméně nastavovat dětem odmala určitý režim je vhodné,“ říká dětský psycholog Václav Mertin.
„Režim nesmí být úplně rigidní ve smyslu, že bychom čekali s hodinkami, až přijde osmá, a jde se spát. Malé dítě ale přece jenom akceptuje určité rituály. Podívá se na večerníček, umyje se, pak mu třeba rodiče něco přečtou, nebo si může číst samo, a jde spát. Tyhle stereotypy a pravidla, které dodržujeme, malé dítě většinou přijímá, a my to pak s ním máme jednodušší, když je o něco starší. Má nacvičené, že v určitou dobu se jde spát," dodává Mertin. "V tomhle mají stereotypy velký význam. Samozřejmě jsou děti, které se vymykají, a ať děláme, co děláme, dodržujeme všechna pravidla, nejsou takoví spáči a usínají později. Přesto bychom měli trvat na těch stereotypech, než rezignovat a nechat dítě, ať jde spát třeba v jedenáct. Druhý den pak bývá často unavené a usíná ve škole,“ pokračuje.
V souvislosti s ospalými školáky se občas objevují názory, že by bylo prospěšné, aby škola začínala až v devět hodin. „Tahle otázka nesouvisí jenom se samotnými dětmi, ale i s fungováním celé společnosti. Jestliže dříve chodili lidi do práce na šestou, tak se tomu všechno přizpůsobovalo. Pokud by se ukázalo, že naprostá většina dospělé populace chodí do práce na devátou, tak by to asi znamenalo, že se blížíme tomu, co už funguje leckde v zahraničí, kde je to celé trošku posunuté a děti mnohdy začínají žít až v osm hodin," popisuje Mertin.
Celý text najdete zde: https://benesovsky.denik.cz/zdravi/spanek-skolaci-deti-stereotyp-20200206.html