Desítky tisíc obětí koronakrize. Spadly do dluhů, nemají ani na nájem

Datum publikace: 27. 05. 2020
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Seznam Zprávy exkluzivně získaly výsledky průzkumu o tom, jak se žije samoživitelkám v době koronavirové krize. Ukazuje se, že si až třetina dotázaných musela vypůjčit peníze na živobytí, protože jim extrémně poklesly příjmy.

Současná krize způsobená pandemií koronaviru nejvýrazněji dopadá na sociálně slabé. Mezi ně patří také matky samoživitelky, které často pracují na zkrácené úvazky. Jak před nedávnem odhalila rozsáhlá reportáž Seznam Zpráv, kvůli zavřeným školám zůstaly ženy s dětmi doma s mizernými příjmy, které je často ženou do hluboké propasti. Rodiče, kteří zůstali sami na výchovu dětí, mají vlivem současné situace na jedné straně zkrácené platy, na druhé straně výrazně větší výdaje.

Nebýt pomoci v podobě darování velkých nákupů, měly by některé z matek samoživitelek, s nimiž byly Seznam Zprávy v posledních několika týdnech ve spojení, prázdné lednice. Mnohým z nich po zaplacení nájmu zbývají třeba pouhé dva tisíce na měsíc, jiným ani na bydlení peníze nestačí. Nezisková organizace Klub svobodných matek zjišťovala, v jaké situaci se nachází matky samoživitelky po dvou měsících koronavirové krize. Z dotazníku, na který odpovědělo 950 respondentek, vyplývá, že až 66 procentům dotázaných se jejich finanční situace zhoršila, přičemž 53 procentům z nich finance ubyly výrazně. Celkem je v Česku na 200 tisíc rodin, kde děti žijí jen s jedním rodičem. Pokud by tedy výše popsaná čísla platila obecně, šlo by až zhruba o sto tisíc samoživitelů a samoživitelek, jejichž situace se rapidně zhoršila.

Ztráta bydlení

Některé ženy se v dotazníku rozepsaly o svých současných problémech. Ukazuje se, že finanční tíseň se rozhodně nepromítá jen do nákupů jídla či drobnějších položek v seznamu výdajů domácností. Některé samoživitelky nemají ani na zaplacení nájmu. Odpověď typu „Přišla jsem o bydlení, musím se stěhovat a nevím, kdo by mi mohl finančně pomoci“, není mezi maminkami bez partnera výjimkou. Ostatně právě pomoc druhých se ukazuje jako nedílná součást života samoživitelek v současné situaci. Téměř 19 procent dotázaných zažádalo o pomoc stát - prostřednictvím hmotné nouze, mimořádné okamžité pomoci či dalších finančních dávek. Ne všechny nicméně na takovou pomoc dosáhly či se jí dočkaly, jak ukazují výpovědi některých žen ze spolku Klub svobodných matek.

Skoro stejně početná skupina žen požádala o pomoc neziskovou organizaci. Z toho podle šéfky Klubu svobodných matek vyplývá, že samoživitelé nemají všeobecně velkou důvěru ve stát a jeho podoby pomoci. „V podstatě to potvrzuje i fakt, že stejné procento lidí, kteří se obrátili se žádostí o pomoc na stát, se rovná počtu těch, kteří žádali o pomoc neziskové organizace. Osobně bych v tom viděla velmi nízkou víru v pomoc státu, což je špatně,“ shrnula závěry ředitelka organizace Klub svobodných matek Dana Pavlousková. Poněkud zarážející jsou nicméně také údaje o tom, kolik samoživitelek se v dotazníku přiznalo k tomu, že si musely půjčit. Jde až o jednu třetinu dotázaných, které současná krize donutila sáhnout po penězích s úrokem. Což souvisí také s tím, že až 60 procent žen nemělo před koronakrizí vůbec nic naspořeno.

Matka a dvě děti