Deprese, úzkosti, nespavost nebo zadlužování na internetu. Výzkum ukázal problémy žáků zavřených škol

Datum publikace: 07. 04. 2021
Periodikum:
prazskypatriot.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění výzkumu o rizikovém chování žáků druhého stupně základních škol a studentů středních škol v Praze, do kterého se bezprecedentně promítla protiepidemická omezení, včetně uzávěry škol.

Výzkum probíhá každoročně již od roku 2016, data se sbírají pomocí dotazníkového šetření. Zapojují se respondenti ve věku 11 až 21 let z pražských základních škol, středních škol a gymnázií. Poslední kolo dotazování proběhlo v prosinci 2020, za celý loňský rok se zapojilo celkem 8 724 žáků.

Jaká jsou nejdůležitější zjištění průzkumu z prosince? Narostl podíl žáků, kteří mají problémy kvůli času strávenému na technologiích jako jsou mobilní telefon, počítač nebo internet, zejména času strávenému na sociálních sítích. Dívky na nich častěji sledují videa, chlapci jsou zase aktivnější v hraní her.

Závislost na technologiích je problém nejen z hlediska času, ale také zdravotního stavu či financí. Až 20 procent žáků utratilo v loňském roce na internetu více peněz, než si mohli dovolit, což je nejvíce za sledované období od roku 2016.

Žáci se během karantény potýkali zejména se zhoršenou náladou (62 procent), úzkostmi a depresivními stavy (34 procent) a problémy se spánkem (34 procent).

Celý článek najdete zde: https://www.prazskypatriot.cz/deprese-uzkosti-nespavost-nebo-zadluzovani-na-internetu-vyzkum-ukazal-problemy-zaku-zavrenych-skol/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

deprese u žáku