Definitivně schváleno: ošetřovné, příplatek při karanténě i kompenzační bonus. Projděte si změny

Datum publikace: 19. 12. 2021
Periodikum:
mesec.cz
Senátoři posvětili návrhy izolačky, krizového ošetřovného a kompenzačního bonusu. Pravidla poskytování podpory ale nebudou úplně totožná jako v minulosti a pár změn přinesl i schvalovací proces.

Krizové ošetřovné

Poslední schválenou úpravou, kterou dnes zmíníme, je krizové ošetřovné. Jde o ošetřovné, na které vznikne nárok rodičům, kteří musí zůstat doma kvůli karanténě či izolaci dítěte nebo z důvodu uzavření školy.

Na rozdíl od klasického ošetřovného, které s výše uvedenými důvody nesouvisí, bude toto vypláceno ve výši 80 % redukovaného denního vyměřovacího základu (klasické ošetřovné je ve výši 60 %).

Rodiče by za jeden den měli dostat na dávce vyplaceno minimálně 400 Kč, pokud nemají krácenou pracovní dobu (pak by se poměrově zkrátila i minimální výše dávky).

Nárok na dávku bude trvat po celou dobu uzavření školy či třídy nebo při nařízení karantény či izolace dítěti. Zaniká pouze v případě, že by vaše zaměstnání skončilo.

Čerpat krizové ošetřovné mohou rodiče dětí mladších 10 let tak, jak je tomu u klasického ošetřovného. V péči se mohou střídat, ne častěji než po dnech.

Dávku ale mohou nárokovat i další členové společné domácnosti a další příbuzní, kteří nemusí žít s dítětem v jedné domácnosti (např. prarodiče, teta, strýc apod.).

Celý článek najdete zde: https://www.mesec.cz/clanky/definitivne-schvaleno-osetrovne-priplatek-pri-karantene-i-kompenzacni-bonus-projdete-si-zmeny/

peníze