Dceru u vánočního stromku bych vidět chtěla, říká nevidomá matka

Datum publikace: 04. 03. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Obavy jsem možná měla z nové role matky, je to přece velká změna. Ale tuhle obavu má většina žen, ne? Nesouvisí to s tím, jestli člověk vidí nebo ne,“ říká nevidomá Kateřina Lusková, která se svým těžce zrakově hendikepovaným manželem vychovává zdravou dceru Elišku.

 

Nejnáročnější podle Kateřiny bylo období kolem dceřiných dvou let, kdy je batole čilé, ale ještě nemá dost rozumu, aby se neporanilo. „Pořád jsem musela analyzovat zvuky, s čím si hraje, jestli je to hračka nebo jestli se zmocnila nějakého kabelu,“ vzpomíná Kateřina. „Venku jsme dávali dceři na botu rolničku. Na větší akce dodnes využíváme doprovod vidomého asistenta, aby si to Eliška mohla užít a neběhala se nám pořád hlásit,“ dodává. Svůj hendikep Kateřina momentálně nejvíc řeší, když Eliška potřebuje pomoct s úkoly pro druhou třídu. „Jinak zrak nijak zásadně nepostrádám. Ale dceřin výraz u vánočního stromku bych vidět chtěla,“ říká.

Jak můžeme nevidomým rodičům pomoct my, náhodní kolemjdoucí? Poslechněte si Houpačky s Kateřinou Luskovou a Bárou Hruškovou.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: https://wave.rozhlas.cz/dceru-u-vanocniho-stromku-bych-videt-chtela-rika-nevidoma-matka-8438772

Související články:
Nevidomá žena