Dát čtyřletému klukovi do ruky ostrý nůž je bezpečnější než mu dát tablet, říká řezbář

Datum publikace: 17. 12. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Snad každý rodič se někdy v předvánočním stresu zamyslí nad tím, že by možná raději svému dítěti vyrobil hračku vlastnoručně, než absolvoval kolečko po obchodech nebo procházel stránky e-shopů. Tato dovednost se ale dnes spíš vytrácí. Přesto hračka, kterou rodič vyrobí sám, může dítěti přinést mnohem víc než ta koupená. V Houpačkách jsme se tentokrát zaměřili na to, co můžeme zvládnout vyrobit sami a jak k tomu přistoupit.

Řezbář Marek Vodička je přesvědčený, že hlavně malé děti vycítí rozdíl mezi továrním výrobkem a vlastnoručně vyrobenou hračkou, do které rodič vložil svůj čas a energii. A týká se to podle něj i úplně malých miminek a batolat. „Když jsem vyrobil jednoduchou hmatovou hračku pro svého synka, položil jsem ji před něj s ostatními hračkami, jak z plastu, tak s kupovanými nabarvenými hračkami ze dřeva. A on vždycky sáhl po té ‚hmatce‘ vyrobené od tatínka,“ vypráví. Takovou osobní hračku pro miminko je přitom skutečně lehké vyrobit, stačí k tomu pilka, nůž, špalík lipového dřeva a smirkový papír. Dítě si takovou hračku osahává a rozvíjí motoriku prstů, příjemný dotyk dřeva ho může uklidňovat. I malé děti podle Vodičky cítí, že dostanou do ruky „něco, co je skutečné, co je pravdivé“. Hračka má potom osobní rozměr toho, že je vyrobena přímo pro dítě, a může mu zůstat i do dospělosti jako památka na rodiče.

Celý článek a rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/dat-ctyrletemu-klukovi-do-ruky-ostry-nuz-je-bezpecnejsi-nez-mu-dat-tablet-rika-8641002?player=on&fbclid=IwAR14mlaWkioEwwqD_taTCHv7zivB9jQgps5ZrxMHfxfuPeza70v89wLahDo

Dítě stříhá nůžkami

Související články: