Čtvrtina dětí je v zařízeních pro okamžitou pomoc déle, než umožňuje zákon

Datum publikace: 13. 06. 2019
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc neplní svůj zákonný účel. Takový výsledek přinesl výzkum ombudsmanky, která během tří let navštívila jedenáct zařízení v několika krajích. Jedním z hlavních problémů bylo, že děti žijí v těchto zařízeních déle než rok, navíc chybí dostatečná spolupráce s jejich rodinami.

Podle zákona mají být v těchto zařízeních děti jen na krátkou dobu – například na překlenutí bytové krize. Slouží i pro týrané či zneužívané děti. „Celá čtvrtina dětí je tam déle než rok a některé mnohem déle,“ uvedla ombudsmanka Anna Šabatová. Více než polovina umístěných dětí je přitom ve věku do sedmi let.

Během svého šetření se Šabatová setkala i s případem, kdy bylo dítě do takového zařízení umístěno v jednom měsíci věku a bylo tam až do tří let. Po takové době už prý ani nemá smysl situaci měnit, aby se naplnil zákon, protože se porušily navázané vztahy. „Proto je třeba u nových případů dbát na to, aby se to nestávalo,“ dodává ombudsmanka. 

Podle ní mají být tato zařízení velmi dobře odborně vybavená, má tam být i psycholog na překonání krize. Odborníci mají pracovat s rodinou, aby se dítě v ideálním případě mohlo vrátit domů, či do pěstounské péče, pokud to není možné. Ve skutečnosti se však prý často zaměřují především na hmotné zabezpečení dítěte, tedy na stravu a ubytování, a upozaďují psychologickou pomoc.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2840282-ctvrtina-deti-je-v-zarizenich-pro-okamzitou-pomoc-dele-nez-umoznuje-zakon