Covid-19 má nežádoucí vedlejší účinek: domácí násilí. Nebojte se říct o pomoc!

Datum publikace: 22. 05. 2020
Periodikum:
denik.cz
Dokonce i Organizace spojených národů (OSN) varovala státy, aby do strategie proti pandemii infekčního onemocnění covid-19 zahrnuly rovněž boj s domácím násilím. Případy agresivity parnterů během nouzového stavu neutěšeně přibývaly, v karanténě rostla konzumace alkoholu. Do toho stres, nejistota… Snadno se mohlo stát, že kvůli snaze o zastavení šíření koronaviru lidé přehlíželi zhoršený stav partnerského soužití v mnoha domácnostech. Pražský magistrát ve spolupráci s koalicí nevládních organizací Hlas proti násilí rozjela kampaň, která nabízí pomoc.

Statistiky ze  zahraničí  potvrzují, že covid-19 má nežádoucí vedlejší účinek, který v konečném důsledku může způsobit mnohem vážnější problémy, než jsou zdravotní komplikace. Kromě OSN na toto „těžké břemeno“, jež nosí na zádech většinou ženy – byť týraní mohou být i muži, upozornila prostřednictvím papeže Františka také katolická církev. Nebezpečné přitom je, že izolace kvůli koronaviru mohla narušit jinak harmonické vztahy a způsobit problémy v rodinách, které se zdály být bezproblémové.

Kvůli omezení pohybu navíc oběť nemohla od agresora jen tak lehce odejít. Během 66 dní nouzového stavu v Česku bylo obtížné zavolat o pomoc. Krizová centra fungovala v omezeném režimu, linky pomoci nestíhaly. Jenže ani postupný návrat k normálnímu životu nemusí znamenat konec domácího násilí.

„Obáváme se, že následný ekonomický propad a nárůst nezaměstnanosti povede k dalšímu zhoršení situace. Jsem proto ráda, že hlavní město může přispět k tomu, aby se o možnostech pomoci dozvěděla co nejširší veřejnost,“ uvedla v tiskové zprávě Milena Johnová (Praha sobě), radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Celý text najdete zde: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/covid-19-koronavirus-domaci-nasili-praha-magistrat-pomoc-karantena-alkohol.html