Cochemská praxe pomáhá zmírnit dopady rozvodu

Datum publikace: 17. 01. 2019
Periodikum:
msk.cz/cz/socialni_oblast
Jako první v republice zavedl Moravskoslezský kraj prvky Cochemského modelu při rozvodovém řízení. Smyslem tohoto přístupu je zmírnit negativní dopady konfliktu rodičů na dítě. Prosazuje skutečné dobro dítěte a jeho právo na oba rodiče. Prvky Cochemského modelu aplikuje při rozvodových řízeních už druhým rokem Okresní soud v Novém Jičíně, Moravskoslezský kraj tento projekt podporuje.

„Všichni víme, že má rozpad rodiny na děti a jejich psychiku obrovský vliv. Stává se, že si rodiče začnou během rozvodu skrz děti vyřizovat účty. Je to neuvěřitelné, ale opravdu existuje velká spousta případů, kdy se děti stávají rukojmími jednoho z rodičů, prožívají někdy velmi dlouhé období nejistoty, stresu a nátlaku. Model, který zavedli v německém Cochemu už před skoro třiceti lety, děti před všemi těmito nepříjemnostmi chrání,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

O Cochemské praxi jsme psali v roce 2016. Článek naleznete ZDE.

Tento přístup klade důraz na koordinovanou spolupráci subjektů, které jsou v řešení rodičovského sporu zapojené. Cílem tohoto principu je orientovat rodiče na potřeby a prožívání dítěte a snaha o vyřešení rodičovského konfliktu smírčím způsobem. „Rodiče si ve snaze mít poslední slovo objednávají psychologické posudky dětí, vystavují děti nepříjemným rozhovorům s úředníky a soudci, nebo dokonce s policií. A to všechno mnohdy úplně zbytečně. Cochemský model právě učí všechny zúčastněné vyřešit celý rozvod tak, aby vše proběhlo v poklidu a bez negativního dopadu na děti,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil a dodal, že čím více v těžkém rozvodovém období selhávají rodiče, tím více musí svou autoritu tím správným směrem uplatnit příslušní odborníci, kteří se stávají „průvodci“ v tomto složitém období.

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

Hromada knih