Co v poslední době zažívají děti, rozhodně nejsou prázdniny

Datum publikace: 18. 05. 2020
Periodikum:
ulekare.cz
Ačkoliv dětí se samotné onemocnění novým koronavirem týká naštěstí jen v malém procentu, jsou z určitého pohledu nejvíce postiženou skupinou. Zeptali jsme se proto několika odborníků, jak vnímají návrat dětí do běžného života mezi vrstevníky a jaké prázdniny děti letos čekají.

Na naše otázky odpověděli doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, šéf pracovní skupiny na ministerstvu zdravotnictví pro řízení uvolňování karanténních opatření, MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR, Mgr. Petr Sakař, Ph.D., dětský psycholog a psychoterapeutMUDr. Zdeňka Jágrová, ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy, a Mgr. Štefan Klíma, ředitel Integrované střední školy v Mladé Boleslavi.

Ptali jsme se:

  1. Mají se děti vrátit do školek, škol a dětských kolektivů?
  2. Jak velké riziko představuje v současné době návrat dětí do školských zařízení a dětských kolektivů?
  3. Jaké přínosy vidíte v návratu dětí do školských zařízení v průběhu května a června?
  4. Za splnění jakých podmínek je pro vás návrat dětí do kolektivu přijatelný a kdy by to mělo nastat – je pro to vhodné prázdninové období?

Odpovědi odborníků

doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA

1. S tím, jak se plánuje postupný návrat části společnosti blíž k předpandemickému období, jde ruku v ruce i obnovení dobrovolné výuky na školách a otevření předškolních zařízení. V pondělí 11. května a 25. května by měli nastoupit žáci 9. ročníků, maturanti a o dva týdny následně i první stupeň. Platí to však pro nerizikové děti z nerizikových rodin. Pokud mají ve společné domácnosti křehkou osobu s rizikovými faktory, tyto děti by do kolektivu jít zatím neměly. Pro ně bude pokračovat distanční výuka.

2. Virus je aktuálně v naší populaci přítomný velmi málo, ukazují to počty pozitivních záchytů i výsledky protilátkové studie z různých regionů ČR. Pravděpodobnost nákazy je tedy nízká, důležité však je, aby děti s případným bezpříznakovým průběhem nákazu nezavlekly do svých rodin. I proto ta opatrnost definující rodinné příslušníky sdílející společnou domácnost, kteří by vzhledem ke svému zdravotnímu stavu či věku mohli mít horší průběh koronavirové nákazy. Většina dětí však do kolektivních zařízení bude moci nastoupit, pokud si to budou přát jejich rodiče.

3. + 4. Jsem přesvědčený, že pro děti je škola významná nejen ze vzdělávacího, ale i z psychologického hlediska. Mnoho z nich se už na školu těší a stávající epidemiologická situace částečné otevření škol při splnění stanovených podmínek umožňuje. Navíc to uvolní ruce jejich rodičům, aby se mohli vrátit do práce. Bude to tedy pozitivní i pro zlepšení ekonomické situace rodin i celé země. Ještě jednou však zdůrazňuji, že nadále musíme chránit rizikovou část populace, a především se musí chránit oni samotní. Pro ně by měl dosavadní režim pokračovat.

Odpovědi dalších odborníků najdete zde: https://www.ulekare.cz/clanek/co-v-posledni-dobe-zazivaji-deti-rozhodne-nejsou-prazdniny-424476