Co stojí za dětským šilháním a jak s ním pracovat?

Datum publikace: 16. 11. 2018
Periodikum:
pravo.novinky.cz
Šilhání, neboli narušené rovnovážné postavení očí, se vyskytuje až u osmi procent dětí. U těch, které jsou nedonošené nebo neurologicky nemocné, jde pak o téměř 21 procent. Objevuje se zpravidla kolem druhého a třetího roku, ale výjimkou nejsou ani projevy brzy po narození.

"Šilhání není pouze viditelná kosmetická vada, ale je to oční onemocnění spojené s řadou funkčních komplikací. Z nich dominuje tupozrakost, která vzniká na podkladě trvalého potlačování zrakových vjemů u šilhajícího oka. Následují poruchy prostorového vidění a silné vazby má strabismus na dioptrické vady, zejména dalekozrakost," soudí MUDr. Milan Odehnal, primář oční kliniky dětí a dospělých ve Fakultní nemocnici Motol v Praze.

Příčina v mozkových centrech 

Podle něho porušení rovnováhy obou očí včetně jejich prostorového vnímání vzniká většinou na úrovni řídících mozkových center. "Dítě je také celkově většinou zdravé. Někdy se za šilháním skrývá onemocnění vlastního oka, jako je např. vrozená vada sítnice nebo nádor oka. Proto je vyšetření u zjevného a viditelného šilhání důležité," zdůrazňuje primář. Šilhání si většinou všimnou pozorní rodiče nebo pediatr. Nejčastěji se šilhající oko stáčí směrem k nosu, méně častěji směrem zevním nebo vertikálním. Někdy se oči v šilhání střídají a většina dětí má také volnou pohyblivost očí. Jen vzácně se vyskytuje obrna okohybných svalů. Občasné "zašilhávání" u dětí může být zcela normální, ale trvalé a zjevné šilhání vždy zasluhuje pozornost a raději odborné vyšetření. 

Tupozrakost jako první cíl léčby 

Tupozrakost představuje trvalé zhoršení zrakové ostrosti u šilhajícího oka. "Je nutná včasná diagnostika a léčba. Ta spočívá v zakrývání lépe vidoucího oka a snahou o zapojení šilhajícího oka do procesu vidění. Tento jakýsi zrakový trénink oslabeného oka, tzv. pleoptická léčba, je časově omezen věkem šesti let. Později je již efekt této léčby minimální," upozorňuje primář Odehnal. Velmi důležité je i zjištění dioptrické vady a její pečlivé vykorigování brýlemi. Také výcvik prostorových funkcí obou očí má svoje opodstatnění.

Operace

"Operací položíme základy pro další rozvoj zrakových funkcí a upravíme kosmetický handicap. Operací ale neléčíme tupozrakost ani neovlivňujeme počet dioptrií," říká Odehnal. Zákrok se provádí většinou po skončení konzervativní části léčby a spočívá v oslabení nebo zesílení okohybných svalů. "Vše probíhá v celkovém uspání a dítě během pár dní odchází do domácího léčení," uzavřel primář doktor Odehnal.

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem