- Domů
- O čem se mluví
- Co je špatného na uplácení dětí? Nejspíš budete překvapeni!
Co je špatného na uplácení dětí? Nejspíš budete překvapeni!
Datum publikace: 26. 08. 2019
Periodikum:
maminka.cz
Děláte to také nebo naopak považujete úplatky při výchově svých ratolestí za zcela nepřípustné? Jsou opravdu za všech okolností špatným řešením? A jaký je rozdíl mezi úplatkem a dárkem či odměnou?
Obecně panuje názor, že podplácení dětí za dobré chování, výborné školní výsledky nebo jakékoli úspěchy, není rozumným rodičovským přístupem. Psychologové jsou přesvědčeni, že výchovné tecnhiky, které mají dítě motivovat a ocenit, by měly být postaveny na zcela jiných principech, než je „úplatkářství“ a nekritické odměňování. Často jsou rodiče, kteří tyto metody u svých potomků používají, veřejně pranýřováni a říkáme o nich, že to zkrátka „nezvládají.“
Upřímně je ale potřeba přiznat, že (pravda, často přísně tajně, v soukromí domova) k úplatkům někdy sáhne většina z nás. Ano, i těch, kteří nahlas podobné jednání kritizují a považují za špatné. Koneckonců, každý rodič čas od času potřebuje, aby ho dítě poslechlo a udělalo, co od něj chce. Okamžitě a hned. Takže přiznejme si, úplatkářství funguje a zpravidla slaví úspěchy. Zoufalá situace (a zoufalí rodiče) zkrátka občas vyžaduje zoufalé (a rychlé) řešení. Jakkoli podobně „vyděračský“ styl odsuzujete.
Úplatky jako motivace?
Proč tedy tolik odborníků doporučuje, abyste se podobným výchovným metodám vyhýbali a napnuli úsilí k tomu, aby děti fungovaly podle vašich pravidel a dělaly, co řeknete, bez drobných či větších úplatků? A to i když se zdá, že nic jiného nezafunguje? Jistě, jde o špatný nápad, pokud je ale tato strategie použita správně a s dobrým rozmyslem, s cílem pozitivně motivovat, může dětem pomoci, aby se naučily chápat, co se od nich očekává a chovaly se v souladu s pokyny rodičů. Základním argumentem psychologů proti podplácení je fakt, že děti by měly být povzbuzovány a motivovány jinak, než hmotnými odměnami.
Celý článek najdete zde:
Související článek na portálu Šance dětem: