- Domů
- O čem se mluví
- Co dělat, aby vaše dítě uspělo v životě? Psychologové 50 let zkoumali tisíce geniálních dětí
Co dělat, aby vaše dítě uspělo v životě? Psychologové 50 let zkoumali tisíce geniálních dětí
Datum publikace: 25. 04. 2018
Periodikum:
muzivscesku.cz
Genialita je do jisté míry vlastnost vrozená, ale podle dlouhodobých výzkumů i rodiče mohou ve svých dětech pěstovat schopnosti, které z jejich potomků udělají v dospělosti úspěšného člověka.
Výzkum s názvem Study of Mathematically Precocious Youth (SMPY) začal v roce 1971 a měl za úkol mapovat životy 5 000 nejchytřejších dětí v USA. Jedná se o nejdéle běžící studii nadaných dětí v historii. Zkoumaní školáci ve věku do 13 let byly vybráni na základě výsledku v SAT Reasoning Testu (test logického myšlení), který je jeden z nejvýznamnějších standardizovaných testů používaných pro přijímání studentů na vysoké školy v USA. Výzkumníci se později začali zabývat i dalšími faktory, jako samotné přijímačky na vysoké školy, profesní dráhy jednotlivých subjektů a jejich další rozvoj. Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že většina zkoumaných dětí vede výjimečné životy nebo že učitelé se těmto jedincům ve škole nijak zvlášť nevěnují.
Pokud si tedy myslíte, že je vaše dítě mimořádně nadané a chcete mu co nejlépe pomoci s jeho rozvojem, následujte těchto několik jednoduchých rad:
- Rozvíjejte silné zájmy nebo talenty svého dítěte.
- Otestujte schopnosti svého dítěte.
- Spíše než schopnosti, chvalte snahu. Tím svému dítěti pomůžete vyvíjet růstové myšlení.
- Dopřejte svým dětem co nejvíce různorodých zážitků.
- Podporujte jeho intelektuální a emocionální potřeby.
- Povzbuďte své dítě, aby přijalo intelektuální rizika a využívalo selhání jako příležitost ke vzdělání.
- Neoznačujte své dítě za nadané, může to pro něj být emocionální zátěž.
- Spolupracujte s učitelem vašeho dítěte tak, aby mělo přístup k náročnějším látkám, dodatečnou podporu, nebo více volnosti učit se svým vlastním tempem.
Celý článek najdete na: http://www.muzivcesku.cz/delat-aby-vase-dite-uspelo-zivote-psychologove-50-let-zkoumali-tisice-genialnich-deti/