Co čeká na zájemce o pěstounství?

Datum publikace: 01. 03. 2019
Periodikum:
bety.cz
Každé dítě má právo na to, aby vyrůstalo s rodiči. Pokud už mu v životě nebylo dopřáno péče těch biologických, zaslouží si alespoň náhradní, kteří mu poskytnou potřebnou péči a lásku, dokud nenajde milující rodinu, která ho přijme za vlastní. Přestupním bodem bývá umístění u pěstounů.

Stát se pěstouny není něco, co si můžete vyzkoušet, a když vás to nebude bavit, jednoduše s tím přestanete. Není zde prostor pro experimenty. Stát se pěstouny je rozhodnutí, které ovlivní život nejen váš, ale i nově příchozího člena domácnosti. Podobně jako se připravujete na příchod vlastního miminka, měli byste se připravit i v případě, že se rozhodnete k pěstounské péči přistoupit. Je důležité zvážit všechna pro a proti a do rozhodování o příchodu nového dítěte zapojit i celou rodinu.

Druhy pěstounské péče

Pěstounská péče může být dlouhodobá, kdy je dítě do rodiny svěřeno na dobu delší než jeden rok, nezřídka ale až do jeho zletilosti. Využívá se v případě, kdy není dlouhodobě možný návrat do původní rodiny, ale rodiče se dítěte nechtějí vzdát. Další možností je péče dočasná, kdy je dítě do rodiny umisťováno nejdéle po dobu jednoho roku a poté odchází k adoptivní rodině nebo zpět ke svým rodičům, kteří po dobu, co je dítě umístěno u pěstounů, upravují své podmínky tak, aby se k nim dítě mohlo vrátit.

Chceme být pěstouny

Pokud se rozhodnete skutečně se stát pěstounskou rodinou, je před vámi dlouhá cesta, která potrvá zhruba jeden rok.

  • V první řadě je třeba podat žádost na sociálním odboru v oddělení náhradní rodinné péče. Zde vyplníte formulář, kde popíšete sebe, partnera, děti a doložíte potvrzení zaměstnavatele o vašem příjmu, posudek lékaře a kopie občanských průkazů.
  • Dalším krokem je vyplnění formuláře, který se týká vašich představ o příchozím dítěti, například věk, pohlaví, etnikum, případné zdravotní omezení či handicapy.
  • Poté vás navštíví sociální pracovnice, která udělá podrobný zápis o místě bydliště, způsobu bydlení a vaší rodině. Toto posouzení bude součástí vašeho spisu a nelze jej obejít.
  • Navazuje kolečko psychologických vyšetření, kterých se musí zúčastnit každý člen domácnosti, tudíž i děti. Tato vyšetření vás čekají nejméně tři, po podání žádosti, v průběhu posuzování a na konci.
  • Při posledním psychologickém vyšetření se také většinou dozvíte, zda jste prošli výběrovým řízením a jste tak vhodnou rodinou pro získání dítěte do pěstounské péče. Pokud ano, dostanete formální potvrzení o schválení. 
  • Poté už zbývá jen čekat, až vám zavolají, že nový člen rodiny je připraven na přesun k vám.

Tím to nekončí

Dítě už máte doma a společně se sžíváte. Nejste na to však sami. Jste pod pravidelným dohledem sociální pracovnice, která s vámi udržuje kontakt a přichází na pravidelné návštěvy. Kontroluje pohodu dítěte i rodiny, stav domácnosti a pomáhá s řešením případných obtíží.

Celý článek najdete zde: https://www.bety.cz/deti-a-rodina/clanky/29427/Deti-si-zaslouzi-strechu-nad-hlavou-Jak-se-stat-pestounem

Související články na portálu Šance Dětem