Chystá se největší doučovací akce. Zapojit se může až padesát tisíc žáků

Datum publikace: 21. 01. 2021
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Loni v srpnu se do vzdělávacích dnů zapojilo 172 škol a přes 5 tisíc dětí. Letos by letní doučování mohlo být desetkrát větší. Projekt připravuje Asociace školních sportovních klubů. Start je ale v rukou Ministerstva školství.

Loni v srpnu se do vzdělávacích dnů zapojilo 172 škol a přes 5 tisíc dětí. Letos by letní doučování mohlo být desetkrát větší. Projekt připravuje Asociace školních sportovních klubů. Start je ale v rukou Ministerstva školství.

Obrázek
Dívka si čte knihu

Na Základní škole Pod Vinohrady v Uherském Brodě pořádají už 14 let letní sportovní příměstské tábory. Kvůli covidu ale loňský ročník padl. Místo toho se však pro školu otevřela možnost zúčastnit se letních vzdělávacích dnů, tedy pilotního projektu zaměřeného na doučování žáků základních a středních škol, kteří se kvůli koronaviru museli od března do června vzdělávat především doma. „Obrovská výhoda byla, že to bylo pro děti zdarma. Myšlenkou programu bylo, aby se skloubily zábavné vzdělávací aktivity s volnočasovými, a toho jsme se drželi,“ popisuje ředitel školy Zdeněk Moštěk.

Šest skupin dětí, dohromady tedy 83 žáků, tak v průběhu srpna navštívilo planetárium, podnikalo enviromentální aktivity nebo se učilo během návštěvy zoologické zahrady. A vždy odpoledne žáci sportovali. Takových škol bylo loni 172. Nejvíce vzdělávacích dnů proběhlo v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. Celkem jich bylo 1 289 s kapacitou 16 929 míst. Letního doučování se zúčastnilo 5 209 žáků, někteří absolvovali jeden den, další hned několik.

Projekt v podstatě na koleni a za pár týdnů připravila Asociace školních sportovních klubů. Celkem Ministerstvo školství projekt přišel na deset milionů. Asociace má proto už nyní celou letní akci připravenou v daleko větším měřítku. A odstartovat chce pokud možno ihned, aby se podařilo oslovit co nejvíce škol a také dětí. Letní doučování by mohlo být oproti loňsku co do počtu zapojených žáků a škol desetkrát takové. „Ať je to klidně pro padesát tisíc dětí. My jsme takovou akci připravení zorganizovat. Máme na to personál, máme na to elektronickou databázi, máme k tomu vytvořený manuál. V tenhle okamžik jen napjatě čekáme,“ vysvětluje prezidentka Asociace školních sportovních klubů Svatava Ságnerová.

Ministerstvo projekt doučování teprve chystá

Ministerstvo školství ale zatím plánovanou výzvu připravuje a zatím není jisté, kdy její konkrétní body vyhlásí. „V letošním roce považujeme za nutné významně navýšit podporu a připravit ve spolupráci se studenty pedagogických fakult, neziskovým sektorem, zřizovateli a samotnými školami komplexní model tak, aby se potřebná podpora v oblasti vzdělávacích a sportovních aktivit dostala během léta ke každému dítěti, které to bude potřebovat, a došlo tak během léta alespoň k částečnému uzavření nůžek sociálních nerovností ve vzdělávání,“ uvedla pro Seznam Zprávy mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/chysta-se-nejvetsi-doucovaci-akce-zapojit-se-muze-az-padesat-tisic-zaku-138178#utm_content=ribbonnews&utm_term=d%C4%9Bti&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

Související články:
Dívka si čte knihu