Chudoba je hnací motor pro braní drog a obchod s nimi, říká odborník

Datum publikace: 04. 12. 2019
Periodikum:
denik.cz
S drogově závislými pracuje Aleš Herzog už déle než dvacet let. Denně je se svým týmem v kontaktu se stovkou narkomanů, již si drogy píchají do žíly. Před dvanácti lety získal ocenění ČASovaná bota jako Osobnost roku. Herzog s prací začínal v ulicích Blanska, kde se mimo jiné podílel na otevření nízkoprahového klubu. Nyní své zkušenosti předává ostatním jako vedoucí terénních pracovníků v Praze.

Co si může laik představit pod terénní prací v oblasti drogové problematiky? Terénní práce je prodloužené tykadlo společnosti do skrytého světa injekčního užívání drog. Denně jsme v kontaktu se stem takových případů, kterým nabízíme pomoc. Za rok potkáme tři tisíce tváří, vyměníme čtyři sta tisíc injekčních stříkaček, otestujeme dvě stě lidí na infekční choroby, padesáti lidem pomůžeme nastoupit do léčby. Testováním a výměnou stříkaček chránímei lidi, kteří drogy neberou. Aby se nenakazili HIV, žloutenkou a dalšími chorobami.

Jak konkrétně pomáháte?

Část lidí užívajících drogy je sociálně vyloučená. Pohybují se ve svém světě, zúženém na „sehnat peníze na drogy a dát si drogy“. Už to, že s nimi navážeme v kontakt, je důležité. Potkají se s pracovníkem, který se o ně zajímá, ale také zobrazuje společenské normy, jako je respekt, ohleduplnost.

Kolik těmto lidem je?

V průměru devětatřicet let. Ale mají zdravotní problémy seniorů. Chronické rány na bércích, rozsáhlé kožní problémy nebo silné poškození jater. Řada lidí navíc trpí představou, že „tam a tehdy“ jim někdo něco udělal, a to může za jejich problémy. My je vracíme do „teď a tady“, kdy jsou odpovědní za svůj život a mohou udělat změnu. Například nastoupit na detox (léčbu zaměřenou na odvykání od fyzické závislosti) nebo si méně ubližovat. Hledáme jakoukoliv pozitivní změnu, kterou může závislý člověk pro sebe nebo pro své okolí udělat.

Například?

Přinejmenším neházet stříkačky na zem, nedělat nepořádek při hledání v kontejneru nebo se chovat lépe k blízkým.

S kým se na ulici a ve kterých lokalitách setkáváte?

Pracuji s injekčními uživateli v Praze, v okolí Hlavního nádraží a Václavského náměstí na takzvaném otevřeném drogovém trhu. Více než polovina z nich je bez přístřeší, bydlí ve stanech na periferiích Prahy. Nebo mají jen igelitové tašky a přespávají, kde to jde. Jsou to lidé, kteří užívají injekčně drogy déle než dvacet let. Polovina z nich navíc má nebo prodělala žloutenku typu C.

Čím se v současnosti u nás drogová scéna vyznačuje?

Celý text najdete zde: https://www.denik.cz/regiony/chudoba-je-hnaci-motor-pro-brani-drog-a-obchod-s-nimi-rika-odbornik-20191201.html