Chtěla jsem, aby to vyšlo i aby mi někdo pomohl, říká mladá žena o svém pokusu o sebevraždu

Datum publikace: 08. 10. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
V Česku si vezmou život v průměru tři lidé denně, častěji muži. Nezanedbatelná část těchto lidí se potýká s duševními poruchami. Vytvořit divadelní projekt o sebevraždách bylo o neustálém balancování, aby obsah sdělil důležité, ale zároveň nebyl návodem pro lidi, kteří o sebevraždě přemýšlí, říká jeho dramaturg David Košťák.

Projekt Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje měl premiéru na nedávném Mezinárodním festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu v Praze. Formou takzvaných audio procházek vypráví příběhy pěti lidí, kteří v nějakém období svého života uvažovali o sebevraždě nebo se o ni pokusili, popřípadě se zabil někdo z jejich blízkých. Příprava projektu byla podle autora a dramaturga Davida Košťáka nesnadná. „Chtěli jsme umožnit posluchačům, aby na základě těch myšlenek, které zaznívají, pochopili, co lidi k sebevraždě vede,“ říká Košťák. „Mysleli jsme, že přijdou hlavně lidé z divadelního prostředí, ale nebylo to tak. Projekt přitáhl řadu lidí, kteří to akutně řeší, přišli i lidi, kteří docházejí do stacionáře a už to téma někde řeší, diskuze pak byly hodně emotivní a otevřené,“ doplňuje režisérka Dušková. Otevřená byla v tématu svých pokusů o sebevraždu i třiadvacetiletá Lucie, která se pokusila zabít před dvěma lety, a to rovnou dvakrát po sobě. Své pokusy dává do souvislosti s depresemi a tlakem na výkon, který pro ni byl v té době přirozený.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/chtela-jsem-aby-vyslo-i-aby-mi-nekdo-pomohl-rika-mlada-zena-o-svem-pokusu-o-8593093

Související články:
Žena sedí zkroušeně