Česko z lenosti rozbíjí chudé rodiny, malé děti v ústavech zapomínají na mámu a tátu

Datum publikace: 28. 02. 2020
Periodikum:
denikn.cz
Místo domova ústav, místo podpory dozor. Rodinám, které se nezvládají postarat o své potomky, stát neumí nabídnout efektivní pomoc. Experti, úředníci i politici se mnoho let shodují, že je nutné systém reformovat. Jenže zůstává jen u prázdných slov a stovky malých dětí zbytečně vyrůstají v kojeneckých ústavech. V prostředí, které je pro jejich vývoj prokazatelně škodlivé.

Z jídelního stolu v rohu kuchyně odstává vzorovaný plastový ubrus. Naproti se o čalounění lavice opírá Igor Polák, vedle je jeho družka Mirka. Kdybychom je navštívili před tři čtvrtě rokem, zřejmě bychom se museli při rozhovoru překřikovat. V prostorném bytě by totiž pobíhaly ještě tři malé děti. Teď místnost naplňuje tíživé ticho.

Loni jednoho červnového rána zaparkovalo pod okny pavlačového domu v brněnských Husovicích několik aut. Sociální pracovnice, policisté a soudní vykonavatel, kteří z nich vystoupili, přijeli Igorovi a Mirce z rozhodnutí soudu odebrat děti. Pro rodiče to byl šok, nic nevěděli, nejstarší dcera měla ten den naplánované vyšetření u lékaře.

„Nenechali nás ani rozloučit. Řekli, ať je oblečeme, že je vezou do Chovánku,“ vzpomíná Polák na situaci, která trvala zhruba půl hodiny. Bezradní a vyděšení rodiče se zmohli jen na chabý odpor, nebylo jim to ale nic platné.

Jejich tehdy šestiletá dcerka a chlapečci ve věku osmnáct měsíců a tři roky skončili v kojeneckém ústavu Chovánek v Brně-Bystrci. Jako důvod odebrání stojí v rozhodnutí soudu špatné hygienické a zdravotní podmínky. Rodina přitom dřív bydlela v nelegální ubytovně v Šámalově ulici v brněnských Židenicích plné štěnic a švábů.

Celý text najdete zde: https://denikn.cz/284426/cesko-z-lenosti-rozbiji-chude-rodiny-male-deti-v-ustavech-zapominaji-na-mamu-a-tatu/

 

Související články na portálu Šance dětem: