Česko slaví Den bezpečnějšího internetu

Datum publikace: 11. 02. 2021
Periodikum:
mvcr.cz
V úterý 9. února 2021 se koná Den bezpečnějšího internetu. Do celosvětové kampaně je zapojeno i Ministerstvo vnitra společně s Policií ČR a prostřednictvím vlastních i mezinárodních projektů se zásadně podílí na zvýšení povědomí o nebezpečí online aktivit a prevenci kriminality v kyberprostoru.

Většina lidí tráví čím dál více svého pracovního i volného času využíváním online prostředí. Ačkoliv internet v mnoha věcech pomáhá, je také místem, kde se skrývá velké množství nebezpečných nástrah. Narušování soukromí, krádež identity, průnik na účet a vydírání, kyberšikana, vyhrožování a zastrašování, sociální inženýrství, sexting a různé formy manipulace – to vše jsou potenciální rizika při nezodpovědném chování na internetu. Ke zvlášť zranitelným obětem trestných činů v kyberprostoru patří děti a také senioři, kteří online komunikaci využívají čím dál častěji. Bezpečnost na internetu se ale týká všech uživatelů.

Ministerstvo vnitra podpořilo v rámci Strategie prevence kriminality v ČR v letech 2016–2020 více než 30 projektů prevence kybernetické kriminality v celkové částce přesahující 5 mil. Kč. Jedná se nejvíce o projekty prevence viktimizace a snižování rizikového chování na internetu či vzdělávání důležitých profesních skupin. Cílovými skupinami jsou nejčastěji děti a mladiství, jejich rodiče, senioři, pedagogové, sociální pracovníci nebo příslušníci Policie ČR.

„Kvůli pandemii covidu se řada aktivit, které bylo běžné dělat fyzicky, přesunula do online prostředí. Ať je to práce z domova, distanční výuka, nakupování online nebo i nezbytná komunikace na dálku s blízkými, toho všeho mohou využít internetoví pachatelé. Proto jsou preventivní akce, které přispívají ke zvýšení bezpečnosti v kyberprostoru, velmi důležité“, říká ministr vnitra Jan Hamáček.

Celý článek najdete zde: https://www.mvcr.cz/clanek/cesko-slavi-den-bezpecnejsiho-internetu.aspx

Související články:
Den bezpečnějšího internetu