Češi se po 20 letech vracejí k mezigeneračnímu soužití

Datum publikace: 21. 08. 2019
Periodikum:
lidovky.cz
Řekne-li se mamahotel, představí si většina dospělého syna, jenž se nechce odstěhovat z pohodlí rodného domova. V jedné domácnosti s rodiči ale žijí stále častěji i mladé rodiny – kvůli bytové nouzi. Dle odborníků se mezigenerační soužití stává v tuzemsku stále vyhledávanější. Hlavní potíž vidí experti v nedostatku startovacích bytů.

Když mladí lidé za minulého režimu zakládali rodiny, žili nezřídka v jedné místnosti u rodičů. Nebylo dost bytů. A mezigenerační soužití poznávají mladé rodiny stále častěji i dnes. Příští rok by se sen o vlastním bydlení mohl některým mladým rodinám splnit. Vládní návrh novely zákona o České národní bance zmírňuje podmínky pro zájemce o hypotéku do 36 let. Ročně by to mohlo pomoci až 2000 žadatelů.

Dvaatřicetiletý Tomáš z Českých Budějovic odvážel z porodnice manželku s dcerou do domu tchyně a tchána. Nešlo o zdvořilostní návštěvu, ale o bydlení. „Měli jsme dvě možnosti. Buď každý měsíc dáme většinu peněz za pronájem, nebo budeme bydlet u manželčiných rodičů a našetříme si na vlastní bydlení,“ vypráví Tomáš, pracovník banky. Pro možnost B mluvil i fakt, že manželčini rodiče vlastní dvougenerační dům. „Ztrátu soukromí až tak nepociťujeme a prarodiče i pohlídají vnučku, pokud to potřebujeme,“ popisuje Tomáš. Méně elegantní je, když se rodina sestěhuje do paneláku. Přesné údaje neznámé Podle odborníků se mezigenerační soužití stává v tuzemsku čím dál vyhledávanějším.

„Češi se k němu dnes po dvou dekádách pomalu vracejí. Nejen kvůli deregulaci nájmů a celkově rostoucím nákladům na bydlení, ale také ze společenských důvodů,“ sdělil LN Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.cz. Přesné údaje, kolik domácností se v současnosti skládá z více generací, statistici ani sociologové k dispozici nemají. Více může ukázat sčítání lidu naplánované na rok 2021. Přesné údaje, kolik domácností se v současnosti skládá z více generací, statistici ani sociologové k dispozici nemají. Více může ukázat sčítání lidu naplánované na rok 2021.

Dle Českého statistického úřadu z roku 2016 žije ve společné domácnosti s dalšími příbuznými zhruba 12 procent úplných rodin. Dalších 5,6 procenta neúplných rodin žije ve společné domácnosti buď s dospělým potomkem, nebo s dalšími příbuznými. Dle Českého statistického úřadu z roku 2016 žije ve společné domácnosti s dalšími příbuznými zhruba 12 procent úplných rodin. Dalších 5,6 procenta neúplných rodin žije ve společné domácnosti buď s dospělým potomkem, nebo s dalšími příbuznými. Hlavní potíž vidí experti v nedostatku startovacích bytů. Vyřešila by to ráda ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Vláda musí začít řešit družstevní bydlení a startovací byty pro mladé,“ uvedla na svém facebookovém profilu s douškou: „Přečetla jsem si, že na nový 70metrový byt v hlavním městě si Pražan nevydělá ani za 15 let.“ Většina případů mezigeneračního soužití je na začátku nastavená jako přechodné řešení.

Celý článek najdete zde: http://ceskapozice.lidovky.cz/tema/cesi-se-po-20-letech-vraceji-k-mezigeneracnimu-souziti.A190814_004518_pozice-tema_lube