Cena za zdraví: 4 700 ročně. Češi si zvykli připlácet na zdravotní péči

Datum publikace: 20. 10. 2017
Periodikum:
idnes.cz
Šetrná metoda odstranění křečových žil, speciální genetické testy v těhotenství, lepší strava v nemocnici. Čeští pacienti jsou ochotni si připlatit čím dál víc peněz na to, co pojišťovny nehradí. Někteří pacienti ale dnes sami hradí i to, co by podle lékařů mělo být "na pojišťovnu".

Na tématu nadstandardů si politici letos postavili své volební programy ve zdravotnictví. Ale raději bez konkrétních příkladů, možná proto, aby si předem nenazlobili voliče. Výkonů, které si pacienti hradí ze svého, přitom v tichosti přibývá. MF DNES prošla ceníky fakultních i soukromých nemocnic. Špitály jsou totiž nově povinny zveřejňovat výkony, které pojišťovny nehradí. Ukazuje se, že nejvíce si lidé připlatí nejen u zubaře, ale také v gynekologii, očním lékařství, za genetické testy nebo moderní metody v chirurgii.

Desítky tisíc za rozštěp patra

Zatímco příplatky za nadstandardní metody jsou pochopitelné, v některých oblastech ale platí pacienti za to, co by podle lékařů správně měla hradit pojišťovna. Životní pojištění má špatnou pověst. Lidé si raději pojistí byt či auto. Nejlépe je to vidět v doplatcích za rovnátka. "Postiženým dětem, které mají vrozený rozštěp patra, pojišťovny hradí jen zastaralý typ snímacích rovnátek, které vyřeší maximálně 30 procent zdravotních problémů těchto dětí," říká šéfka České ortodontické společnosti Eva Šrámková.

Rodiče dětí s rozštěpem, které chtějí účinnější rovnátka (fixní aparát), musí připlácet desítky tisíc korun ze svého. Když se k tomu připočítají i ostatní náklady - například na protetiku (můstky a implantáty), vyjdou výdaje na léčbu dítěte kolem 200 tisíc korun. Přitom zdravý dospělý člověk, který chce fixní aparát z estetických důvodů, dostane od pojišťovny stejnou částku jako postižený dětský pacient s vrozeným handicapem. U fixního ortodontického aparátu totiž pojišťovny hradí veškeré související výkony lékaře bez omezení věku pacienta. To se lékařům vůbec nelíbí. "Je nemravné platit estetickou léčbu dospělým a nehradit léčbu těžkých vad dětí. Je ostuda, že jsme jediná země, ve které tento systém funguje," říká lékařka Šrámková.

Celé znění článku k přečtení na: https://ekonomika.idnes.cz/zdravotnictvi-priplatek-naklady-dqd-/ekonomika.aspx?c=A171019_358811_ekonomika_rts

další zprávy z médií