CART-T terapie může zachraňovat děti s akutní leukémií. Spočívá v úpravě pacientových buněk

Datum publikace: 14. 11. 2021
Periodikum:
irozhlas.cz
Upraví pacientovy bílé krvinky tak, aby byly schopné rozpoznat nádorové buňky a cíleně je likvidovat. Speciální CAR-T terapii pro léčbu rakoviny mají lékaři v Česku k dispozici už zhruba dva roky. Využívá ji třeba i Klinika dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice v Motole. Dosud ji tam lékaři aplikovali pěti dětem s akutní lymfoblastickou leukémií.

Do ordinace lékařky Lucie Šrámkové vchází jedenáctiletý Ondra v doprovodu maminky Gabriely. „Byly mu tři roky, když onemocněl poprvé. Měl teploty a pak zas neměl,“ vypráví Gabriela. Absolvoval chemoterapii i radioterapii. Nemoc se přesto vrátila. Transplantace v jeho případě neměla nadějné vyhlídky. „Bylo mi hodně špatně, to si jediný pamatuju, že jsem se večer vzbudil a bylo mi moc špatně,“ popisuje Ondra. Nakonec pomohla jediná infuze. Jako první dítě v Česku totiž loni v dubnu vyzkoušel CAR-T terapii. „Využívá imunitní sílu pacienta. Jeho vlastní bílé krvinky se upraví tak, aby byly schopné rozpoznávat ty nádorové buňky, aby se navigovaly na ty nádorové buňky, které pak zničí,“ vysvětluje princip léčby Lucie Šrámková, přednostka Kliniky dětské hematologie a onkologie v Motolské nemocnici. Dneska je Ondra zdravé dítě – chodí do školy, sportuje. „Mezitím to dokonale vyšlo, jsou tam všechny výsledky a jsou v pořádku,“ říká Šrámková. 

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/rakovina-bile-krvinky-leukemie-car-t-terapie_2111140756_pat

Ruka s infuzí

Související články: